Zarchiwizowany ZHMiSZ

Korporacja uczonych i specjalistów podejmująca działania służące nauce i kulturze
Obrazek
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ludwik Tomović »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

KIK ma pewnie dane dot. wielkości Orientyki
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ronon Dex »

Ale nie chodzi mi o to jakie wielkości założył sobie KIK, bo robili to swego czasu kompletnie bez brania pod uwagę tego, co poszczególne kraje uznawały za właściwe wielkości swoich lądów. Finalnie wyszedł glob Mikroświata wielkości zbliżonej do Merkurego... a do tego wielkości części lądów kompletnie nie zgadzały się z tymi jakie uznawały (jeszcze przed działaniami KIK) państwa Mikroświata.

Chce to po prostu ustalić i nanieść na mapę aktualne kształty lądów (to w zasadzie już mam), ale w odpowiedniej wielkości. Do tego właśnie potrzebuję informacji od poszczególnych krajów o przyjętych przez nie wielkościach. Część oczywiście już mam, części się domyślam, a części danych właśnie szukam.

Oczywiście informacja, że dane kraje na kontynencie uznają wielkości, swego czasu wymyślone przez KIK to też konkretną informacja, bo wtedy dany ląd zostanie naniesiony w wielkości założonej przez KIK.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ludwik Tomović »

Raczej przyjmowaliśmy w Slawonii dane KIK, natomiast jeśli znacząco by one odbiegały od przyjętych przez resztę, możemy podyskutować nt. właściwej powierzchni.

Poszukam jeszcze danych bo coś mi się kojarzy że ktoś mi przesyłał kiedyś wyliczoną powierzchnię Slawonii.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ronon Dex »

Różnica jest taka, że w przypadku wielkości przyjmowanych na Nordacie, wielkości lądu Nupia oraz odrealowe wielkości Vaarlandu (i w ogóle tych z map Pel Nandera - na podstawie, których jeszcze przed KIK tworzono wiele państw i lądów) to wielkości KIK są mniejsze o 2,11 razy. Czyli jeżeli zerkniesz na podlinkowany temat na forum RB (wiem, że kształt Slawonii jest jeszcze zły, ale się nie przejmuj to już u mnie poprawione) to gdyby przyjąć wielkość tego kontynentu wg KIK to trzeba by go zmniejszyć 2,11 razy, aby skala była jednolitą na całej mapie.

To oczywiście żaden problem, bo lądy przygotowałem w warstwach i mogę je odpowiednio dopasować wielkością w kilka chwil.

Jednak jeżeli przyjęliście dane KIK jako narzucone i nie są zgodne z Waszymi wyliczeniami to jest okazja by to wyprostować. Część v-krajów już mi przesłała dane wielkościowe i w ten sposób zostały te wyspy wstawione do mapy (np. Suderkand).

Moim celem jest stworzenie aktualnej mapy bez narzucania komuś wielkości jego lądu (tak zrobił to, idąc "pod prąd" KIK), wprost przeciwnie - chcę aby wielkości wynikały z tego co przyjmują lub przyjmowały poszczególne kraje, co było wewnętrznie ustalane na kontynentach. To ma się wreszcie trzymać kupy... Glob ma mieć wielkość realowej Ziemi (ciążenie, atmosfera i tym podobne "bzdety"), a kontynenty, wyspy i kraje w takich wielkościach jakie uznają za słuszne te kraje, a nie będące czyimś wymysłem... jak to było w przypadku KIK.

Wieczorem z komputera wrzucę i tutaj projekt mapy... ale do tego czasu musisz się posiłkować tym co wstawiłem w RB.

Tak więc dobrze by było to wyliczenie zrobić... W sumie nie potrzebuję nie wiadomo czego. Na jakimkolwiek konturze kontynentu czy Slawonii po prostu wystarczy narysować kreskę i napisać ile ma kilometrów. Albo testem napisać jaka jest uznawana odległość pomiędzy dwoma wyraźnymi punktami na tej mapie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ronon Dex »

Jak obiecałem ilustracja tego o co mi w tym chodzi.

1. Mapa Mikroświata w proporcjach takich jakie zaprezentował KIK, a wcześniej było to podobnie na mapach Pel Nandera, ale w wielkości zgodnej z mapami Pel Nandera i stosowanymi na Nordacie oraz odrealowymi w Vaarlandzie.

Obrazek

2. Ta sama mapa, ale z przeskalowanymi lądami należącymi należącymi do Mureniki i terytorium na północy (część do KD czyli ta sama skala), które zachowały skalę KIK - ponieważ najwyraźniej takie wielkości (zgodne z KIK) są tam uznawane. Nordata, NUPIA, Orientyka i Vaarland w skali z map Pel Nandera.

Obrazek

Glob w obwodzie po równiku 40 tys. km (czyli jak realowa Ziemia), niektóre odległości między lądami do dopasowania, ale już po odpowiednim skalowaniu lądów.

Mapy dla zmniejszenia ciężaru o szerokości 6000 pxs (pracuję na 24000 pxs), na razie jeszcze brak innych elementów, mapa na bazie prostokąta itd. Ale to wstępny, ale bardzo ważny etap - czyli uaktualnienie kształtów i wielkości lądów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Martin Eden Stempel
Przybysz

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Martin Eden »

Podziwiam zapał i pracę włożoną w odwzorowanie stanu faktycznego.
Dziwnie wygląda połączenie "starej" części mikroświata z nową...
Czy w związku z tym podejmowano jakieś działania aby zmniejszyć widoczne dysproporcje pomiędzy tymi częściami? Może pojawiły się jakieś pomysły? Czy mapa pozostanie w obecnym kształcie? A może to będzie dopiero przyczynek do dyskusji nad tym?
(-) Martin Eden
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ronon Dex »

Martin Eden pisze:
07 maja 2020, 21:45
Dziwnie wygląda połączenie "starej" części mikroświata z nową...
Dziwnie to wygląda tylko dlatego, że swego czasu KIK pod przewodnictwem de Witta postanowił pójść całkowicie "pod prąd" tego co już funkcjonowało i stworzyli skarlały Mikroświat, którego glob miał około 4080 km średnicy, jak wyliczyłem z obwodu wynoszącego ok. 12800 km - co mniejszego od realowego Merkurego (4880 km średnicy i 15325 km obwodu równikowego).

Przy tym zabiegach zignorowano całkowicie wielkości lądów uznawanych przez kraje na innych kontynentach, zachowując proporcje jak na starych mapach Pel Nandera, ale wielkości/skalę przyjęto tak by pasowało do ustaleń wielkości Królestwa Dreamlandu. Przy czym nie wiem, czy i tej materii nie popełniono pomyłek, a w zasadzie jestem pewien, że je popełniono, bo na ogólnych mapach KIK (całego Mikroświata) wielkości są inne, jak na bardziej szczegółowych mapach np. właśnie dreamlandzkich. Nie wiem z czego to wynika, ale podejrzewam, że z operowania wielkości w centymetrach, a nie w pikselach. Albo w pikselach, ale pliki graficzne miały różną gęstość pikseli na cal.

Prosty przykład... wycinki dwóch map tego samego terenu zrobione przez KIK, na oba nałożyłem skalę liniową z tychże map. Różnica widoczna nazbyt wyraźnie.

Obrazek

W każdym razie pstrząc na KIK-owatą mapę świata to wielkość Mureniki wychodzi własnie taka jak na mojej drugiej mapce, ale patrząc na mapy szczegółowe Dreamlandu to wielkość Mureniki powinna być czymś pośrednim pomiędzy mapkę pierwszą, a drugą. Muszę to na spokojnie wszytko przeliczyć oraz dowiedzieć się w KD czy bardziej właściwe są ich mapy szczegółowe (w sumie też dzieło KIK), czy te ogólne Mikroświata.
Martin Eden pisze:
07 maja 2020, 21:45
Czy w związku z tym podejmowano jakieś działania aby zmniejszyć widoczne dysproporcje pomiędzy tymi częściami? Może pojawiły się jakieś pomysły? Czy mapa pozostanie w obecnym kształcie? A może to będzie dopiero przyczynek do dyskusji nad tym?
No właśnie do kwestii odpowiedniej skali nie przykładano zbytniej wagi wcześniej... Gdy opracowywałem pierwsze mapy Bialenii (potem te same wielkości uznano na reszcie Nordaty) to bazowałem na mapie i dyskusji z Pel Nandrem przy ustalaniu wielkości lądu. Były one dopasowane do pożądanej wielkości globu Mikroświata oraz zgadzały się z odrealowymi lądami Vaarlandu oraz tego co uznawano w NUPIA i jeszcze w paru miejscach.

Problem zaczął się w chwili gdy w mapy zaczął bawić się KIK... owszem stworzyli ładne rysunki, włożyli w to masę pracy, ale zaniedbali kwestię rachunkowe i powstał kompletny chaos w sprawach wielkości ładów, które nijak nie zgadzały się tym co przyjmowano na innych kontynentach. Na siłę kombinowali, ze niby są jakieś "kilometry uniwersalne" i "kilometry narodowe"...

Własnie chce to wyprostować... bo lądy można umieścić w odpowiednich miejscach, ale ich wielkości dostosować do tych uznawanych "lokalnie" czyli stosowanych w praktyce zabawy w wirtualne państwa. Problem niezgodności wielkości powinien zniknąć lub przynajmniej powinien zostać zminimalizowany tak by nie był rażący.

Proces porządkowania własnie się zaczął... ale potrzebna jest pomoc w poszczególnych krajów - aby prawidłowo ustalić wielkości poszczególnych lądów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Franklin Garamond »

O rozbieżnościach dowiedziałem się pierwszy raz po naniesieniu Leocji na mapę KIKu właśnie. Przyznam szczerze, że do tej pory nie mogę wyjść ze zadziwienia nad ilością "KIKsów", które trzeba naprostować.

Zaprawdę poważne i potrzebne dzieło czynisz.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ludwik Tomović »

Z tego co widzę, na mapie brakuje kilku wysp należących do Sarmacji....
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ronon Dex »

Ludwik Tomović pisze:
06 lip 2020, 0:15
Z tego co widzę, na mapie brakuje kilku wysp należących do Sarmacji....
Jesteś w stanie podlinkować lub wrzucić jakąś mapę, na której one są? Wtedy mógłbym poprawić...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Zakład Historii Mikronacji LAN

Post autor: Ludwik Tomović »

Proszę bardzo:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
Zablokowany

Wróć do „Leocka Akademia Nauk”