4. Zakład Sztuki i Kultury Leocji

Korporacja uczonych i specjalistów podejmująca działania służące nauce i kulturze
Obrazek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel

4. Zakład Sztuki i Kultury Leocji

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek

ZAKŁAD SZTUKI I KULTURY LEOCJI

Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel

Zakład Sztuki i Kultury Leocji LAN

Koledzy,
W Leockim Instytucie Kultury odbyła się pierwsza wystawa i były to zdjęcia Nowego Brzegu. Proponuję, aby któraś z kolejnych wystaw była poświęcona leockiej kulturze pod naszym patronatem. Wydaje mi się, że zbieranie materiałów zaktywizowałoby działalność LANu w tej sferze. Musielibyśmy się zastanowić czy poszukujemy obrazów, rzeźb, rękodzieła czy wszystkiego po trochu?

prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Redaktor Naczelny Głosu Leocji
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus
Przybysz

Post autor: Ametyst Faradobus »

Wszystko, niech to będzie #dziewictwo 2.0.
prof. net. mgr
Ametyst H. Faradobus
LAN · OPN · ZKZPL(3) · Sułt. Fb · Kn. Ja

prezydent Republiki Bialeńskiej, lew Wolnogradu,
bardzo wspaniały król Hirschbergii i Weerlandu etc.

Obrazek
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel

Ametyst Faradobus pisze:
15 mar 2020, 13:44
Wszystko, niech to będzie #dziewictwo 2.0.
Ja już przystąpiłem do zbierania materiałów. Jeśli Koledzy będą chcieli coś dodać od siebie to proszę o wiadomość prywatną, abyśmy nie odbierali niespodzianki oglądającym wystawę. Przy okazji poprzedniej wystawy Najczcigodniejszy Namiestnik będzie zapewne oczekiwał materiałów w bardzo wysokiej rozdzielczości, więc zwracam na to Waszą uwagę. 🙂

Awatar użytkownika
Helwetyk Romański
Namiestnik

Post autor: Helwetyk Romański »

Apolinary Montserrat pisze:
18 mar 2020, 18:18
Przy okazji poprzedniej wystawy Najczcigodniejszy Namiestnik będzie zapewne oczekiwał materiałów w bardzo wysokiej rozdzielczości, więc zwracam na to Waszą uwagę. 🙂
W najlepszej możliwej, w najlepszej możliwej… Docelowo: nie mniej niż 1920×1080 dla poziomych materiałów, i 608×1080 dla pionowych. W przypadku bardzo wysokiej rozdzielczości mamy, po prostu, rezerwę, z której możemy schodzić bez zauważalnej utraty jakości.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Helwetyk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik Palatynatu Leocji
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel

Helwetyk Romański pisze:
18 mar 2020, 21:49
Przy okazji poprzedniej wystawy Najczcigodniejszy Namiestnik będzie zapewne oczekiwał materiałów w bardzo wysokiej rozdzielczości, więc zwracam na to Waszą uwagę. 🙂
W najlepszej możliwej, w najlepszej możliwej… Docelowo: nie mniej niż 1920×1080 dla poziomych materiałów, i 608×1080 dla pionowych. W przypadku bardzo wysokiej rozdzielczości mamy, po prostu, rezerwę, z której możemy schodzić bez zauważalnej utraty jakości.
Materiały już prawie zebrane, więc czekamy na powrót Najczcigodniejszego @Helwetyk Romański ! 🙂

Awatar użytkownika
Helwetyk Romański
Namiestnik

Post autor: Helwetyk Romański »

02 paź 2020, 20:22
Helwetyk Romański pisze:
18 mar 2020, 21:49
Materiały już prawie zebrane, więc czekamy na powrót Najczcigodniejszego @Helwetyk Romański ! 🙂
🙋‍♂️
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Helwetyk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik Palatynatu Leocji
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH
Awatar użytkownika
Samuel Radziwiłł
Obywatel

Post autor: Samuel Radziwiłł »

Mam nadzieję, że trafiłem do właściwego miejsca- powiedział Samuel bardziej do siebie, niż do portiera otwierającego drzwi do budynku. Po wprowadzeniu do pokoju, przedstawił sprawę. Otóż w drodze powrotnej z nad Jeziora Paton, gdzieś w jej połowie trafiłem na jakieś ruiny mostu lub coś w tym rodzaju,
Obrazek Pomyślałem, że Leocka Akademia Nauk będzie tym zainteresowana.
(-)Samuel książe Radziwiłł
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Obrazek
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel

Samuel Radziwiłł pisze:
20 gru 2020, 20:12
Mam nadzieję, że trafiłem do właściwego miejsca- powiedział Samuel bardziej do siebie, niż do portiera otwierającego drzwi do budynku. Po wprowadzeniu do pokoju, przedstawił sprawę. Otóż w drodze powrotnej z nad Jeziora Paton, gdzieś w jej połowie trafiłem na jakieś ruiny mostu lub coś w tym rodzaju,
Obrazek Pomyślałem, że Leocka Akademia Nauk będzie tym zainteresowana.

Przeprowadziliśmy małe badania i oględziny tego mostu, który w zasadzie mostem nie jest a strażnicą. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po drodze wiodącej od Nowego Brzegu przez ruiny grodziska, zlokalizowanego niedaleko rzeki Trebuszki, aż po Kamienny Jar. Ulokowanie czasowe to późny okres unisławowski - XIV w.

Rozwój Nowego Brzegu spowodował potrzebę budowania szlaków komunikacyjnych. W Listach z zielonej wyspy Tadeusza Felicjańskiego znajduje się wspomnienie o drodze na daleką północ, która wiodła do stolicy przez wioskę w ruinach posadowioną. Rzecz najważniejsza - ruch odbywał się pod strażnicą, podczas przejazdu zatrzymywano wozy i z wysokości kontrolowano przewożone ładunki, np. liczono przewożone sztuki upolowanych zwierząt.

W tamtym czasie takich strażnic zbudowano kilkanaście, a każdej strzegli zawsze dwaj strażnicy. Dodatkowo strażnica wyznaczała również na drogach granice terytorium brzeskiego - był to teren okolic Nowego Brzegu, gdzie korzystanie z dobrodziejstw lasu było zastrzeżone jedynie dla Palatyna i mieszkańców Nowego Brzegu.

ODPOWIEDZ