Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Ronon Dex »

Wielozadaniowy samolot myśliwski F-10A/B
Samolot F-10 został opracowany na początku 2016 w Zakładach Lotniczych Razor Air Tech, które obecnie niszą nazwę Ronon Ait Tech jako propozycja eksportowa. Założeniem było opracowanie nowoczesnego, wielozadaniowego samolotu myśliwskiego, którego cena produkcji oraz koszty eksploatacji byłby niższe niż opracowanego dla Sił Powietrznych myśliwca F-9.

Samolot został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy 2 kwietnia 2016 w odpowiedzi na zapytanie Carskich Sił Zbrojnych (nieistniejącej już dzisiaj Brodrii), które poszukiwały możliwości zakupu sprzętu dla wyposażenia swojego lotnictwa.
Obrazek
Archiwalne zdjęcia prototypów XF-10A i XF-10B

Obrazek
Archiwalne zdjęcia z pierwszych dostaw do Carstwa Brodryjskiego
Samolot został skonstruowany jako jednosilnikowy dolnopłat w układzie kaczka, ze skrzydłami podwójna delta. Ma konstrukcję półskorupową wykonaną z aluminium z udziałem tytanu i kompozytów. Wlot powietrza o przekroju prostokątnym jest regulowany i został umieszczony pod kadłubem. Podwozie trójpodporowe z pojedynczymi kołami podwozia głównego i podwójnym kołem przednim jest chowane do kadłuba. Samolot napędzany jest pojedynczym silnikiem turbowentylatorowym o ciągu 90 kN bez dopalania i 135 kN z dopalaniem. Zapas paliwa wynosi 4500 litrów przy jednoczesnej możliwości podwieszenia zbiorników dodatkowych o łącznej pojemności do 4000 litrów. Ponadto samolot jest przystosowany do tankowania w powietrzu, za pomocą przewodów giętkich.

Układ „kaczka” sprzyja wysokiej manewrowości samolotu, a przewodowy układ sterowania jest wyposażony w komputerowy system sterowania lotem - co jest obecnie koniecznością, ponieważ samolot jest niestateczny statycznie (wymóg dla uzyskania wysokiej manewrowości). W przedniej części kadłuba umieszczono radar dający możliwość śledzenia jednocześnie 10 celów oraz jednoczesnego zwalczanie dwóch z nich. Dodatkowo samolot wyposażono w układ pasywnego wykrywania celów, pracującego w podczerwieni z możliwością wykrywania celów na odległościach do 75 km.

Pilot dysponuje wyświetlaczem HUD oraz celownikiem nahełmowym, a w kokpicie zobrazowanie danych odbywa się głównie na trzech monitorach ciekłokrystalicznych. Jednak podstawowe przyrządy zostały zdublowane jako analogowe.
Obrazek
Stałym uzbrojeniem samolotu w dwulufowe działko kalibru 23 mm o szybkostrzelności około 3500 strz./min. Uzbrojenie podwieszane może być umieszczane na łącznie 11 węzłach pod kadłubem i pod skrzydłami. Łączna masa możliwa do przenoszenia na podwieszeniach to 7000 kg (dodatkowe zbiorniki, uzbrojenie, zasobniki z elektroniką).
Rozwijane są dwie wersje samolotu - jednomiejscowa (XF-10A) i dwumiejscowa (XF-10B). Wersja dwumiejscowa może być wykonana jako szkolno-bojowa oraz jako samolot lepiej dostosowany do atakowania celów naziemnych, poprzez obecność drugiego członka załogi jako operatora uzbrojenia.
Dane taktyczno-techniczne F-10A (wersja seryjna)

Rozpiętość: 9,75 m
Długość: 16,43 m
Wysokość: 5,43 m
Powierzchnia nośna: 33 m2
Masa własna: 9750 kg
Masa startowa: 12400 kg
Masa startowa max: 19277 kg
Prędkość maksymalna: 2,2 Ma (1,2 Ma na małej wysokości)
Pułap praktyczny: 18000 m
Zasięg do przebazowania: 1850 km
Zasięg bojowy: 1250 km
Bojowy promień działania: 550 km
Uzbrojenie:
- działko 23 mm
- do 7000 kg uzbrojenia podwieszanego (11 węzłów)

Dla Gwardii Palatynatu zamówiono 6 samolotów tego typu, przy czym cztery w wersji jednomiejscowej F-10A i dwa w wersji dwumiejscowej F-10B. Samoloty zostały już wyprodukowane i oblatane w Zakładach Lotniczych Ronon Air Tech. Obecnie czekają na dostawę do Palatynatu Leocji... nadano im kolejne numery od 11 do 16, zgodnie z założonym systemem numeracji taktycznej samolotów GPL (numery zaczynające się od "1" to odrzutowe samoloty bojowe).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ponieważ uzgodniliśmy, że samoloty będą zindywidualizowane to w tym przypadku najlepszym miejscem jest statecznik pionowy... zresztą stosowanie tail art'ów jest też spotykane w realu.

Helwetyk Romański zaproponował jedno takie malowania i finalnie znalazło się ono na samolocie F-10A nr 11...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Co do pozostałych to może mały konkurs? Proszę o propozycję takich tail art'ów dla pozostałych pięciu maszyn. Na taki element powinien składać się kolor podkładu czyli barwa statecznika pionowego oraz naniesiony na niego rysunek/obraz. Musi on mieć taki kształt, aby można było zmieścić go na stateczniku - przy czym warto zwrócić uwagę, że statecznik ma dwie strony i jest pochyły czyli, ze obraz musi się dać wariantować dla obu stron statecznika.

Dla ułatwienie obraz pliku, na którym się to wykonuje:
Obrazek
Cały obrazek ma rozmiar 1024 x 1024 pxs, a to co jest białe jest miejscem na kolor i obraz. Grafika może być gotowa lub mogą to być elementy, pomysły czy szkice czegoś co by się wykonało. W przypadku gotowego rysunku to najlepiej by był bez tła, a tylko określenie koloru tła (statecznika) - bo w przypadku tego paint kitu trzeba to robić nakładając warstwy z funkcja ich mnożenia (aby widoczne były linie blach). Trzeba też pamiętać, że musi się zmieścić flaga - bo to ustalony znak rozpoznawczy. Rysunek oczywiście nie może być nadmiernie złożony, tak aby był czytelny po zmniejszeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Helwetyk Romański »

Prze-pięk-ne. 😍

Odnośnie do konkursu: czy można także dostarczyć już scalony plik 1024×1024, przygotowany jak poniżej? (I analogicznie dla drugiej strony). Wygodniej by mi się pracowało już na konkretnym polu.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Ronon Dex »

Helwetyk Romański pisze:
25 kwie 2020, 12:15
Odnośnie do konkursu: czy można także dostarczyć już scalony plik 1024×1024, przygotowany jak poniżej? (I analogicznie dla drugiej strony). Wygodniej by mi się pracowało już na konkretnym polu.
Dla chętnych w załączniku plik formatu PSD - można pracować "na gotowo".
Malowanie ogona.zip
(3.32 MiB) Pobrany 103 razy
Proszę zwrócić uwagę, że jedna połówka kadłuba i strona statecznika wyświetla się na samolocie jako lustrzane odbicie - warstwa opis pokazuje która. Trzeba to uwzględnić i przy nanoszeniu rysunku. Dla przykładu pozostawiłem tail art z lwami. Widać gdzie trzeba to odwrócić.

I jeszcze jedno - te trzy małe elementy białe muszą mieć kolor statecznika - są to nakładane elementy, które potem się wyświetlają na stateczniku (w jego górnej części).
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Helwetyk Romański »

Ronon Dex pisze:
25 kwie 2020, 13:29
Helwetyk Romański pisze:
25 kwie 2020, 12:15
Odnośnie do konkursu: czy można także dostarczyć już scalony plik 1024×1024, przygotowany jak poniżej? (I analogicznie dla drugiej strony). Wygodniej by mi się pracowało już na konkretnym polu.
Dla chętnych w załączniku plik formatu PSD - można pracować "na gotowo".
Będzie pracowane!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Ronon Dex »

Helwetyk Romański pisze:
25 kwie 2020, 14:01
Będzie pracowane!
No właśnie... będziesz robił te tail arty? Czy może mam organizować eskadrę na razie bez tych malowań, a potem się je będzie robiło sukcesywnie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Helwetyk Romański »

Ronon Dex pisze:
11 cze 2020, 18:07
Helwetyk Romański pisze:
25 kwie 2020, 14:01
Będzie pracowane!
No właśnie... będziesz robił te tail arty? Czy może mam organizować eskadrę na razie bez tych malowań, a potem się je będzie robiło sukcesywnie?
To zależy od dostępnego czasu (brak deadline’u to, w moim przypadku, zdecydowanie zbyt istotny czynnik demobilizujący). W pierwszej kolejności, na odcinku lotnictwa, chciałem przygotować projekt czarnego samolotu rządowego wedle wskazówek [mention]Franklin Garamond[/mention].
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Franklin Garamond »

Ja tylko zaproponowałem taki wygląd, proszę nie czuć się zmuszonym do realizacji mojego pomysłu.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Helwetyk Romański »

Franklin Garamond pisze:
25 cze 2020, 12:05
Ja tylko zaproponowałem taki wygląd, proszę nie czuć się zmuszonym do realizacji mojego pomysłu.
Nie czuję, ale chcę spróbować… (Gdzie moja wygrana w Lotto…!).
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Tomasz Ferina
Przybysz
Lokalizacja: Terina

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: Tomasz Ferina »

Ronon Dex pisze:
11 cze 2020, 18:07
Helwetyk Romański pisze:
25 kwie 2020, 14:01
Będzie pracowane!
No właśnie... będziesz robił te tail arty? Czy może mam organizować eskadrę na razie bez tych malowań, a potem się je będzie robiło sukcesywnie?
Eskadra też by się przydała, a jej organizacja też może zająć trochę czasu. Poza tym do czasu powstania"czarnego ptaka" piloci chyba powinni zacząć szkolenia na symulatorach 😉
(-) Tomasz Ferina
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Sprzęt lotniczy GPL - samolot F-10A/B

Post autor: M2.r »

Obrazek

Coś takiego? Biała jedynka ;>
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”