Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: Ronon Dex »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

M2.r pisze:
07 lut 2021, 20:29
W sumie bardziej interesujące jest jak Ronon to składa, czy ręcznie, czy jest gdzieś jakiś sprytny programik do tego?
Przecież to grafika prostsza od konstrukcji cepa... ja to prozaicznym Paintem sobie robię, bo przy prostych "kreskach", to nawet szkoda zachodu by coś bardziej złożonego odpalać.
Obrazek
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

X w prostokącie to piechota

/ w prostokącie to rozpoznanie
__
(__) w prostokącie to zmechanizowane

>-< w prostokącie to inżynieryjne

O w prostokącie to kołowe/logistyka

/_\ w prostokącie to obrona plot

_
\/
| w prostokącie to paliwo

Czarna kreska na górze w prostokącie to jednostka dowodzenia

Czarna kreska na dole w prostokącie to logistyka

I I nad prostokątem to batalion

I nad prostokątem to kompania

ooo nad prostokątem to pluton

oo nad prostokątem to sekcja
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

Aż mi się przypomniało jak w Żołnierzach Kosmosu skręcał mnie cringe, gdy porucznik (dowodzący chyba kompanią, ale nie sprecyzowano, bo nazywano ten twór Drużyną) awansował głównego bohatera wpierw na kaprala i przekazał mu dowództwo nad plutonem (składającym się z 4 osób :DD), a potem na sierżanta i nie sprecyzował już nad czym powierza mu dowództwo, tak niemniej główny bohater dostał lornetkę i radio i wydawał polecenia wszystkim wokół. Po śmierci dowódcy, oczywiście objął dowództwo nad całą drużyną w sile kompanii i nakazał zbombardowanie całej planety.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: Helwetyk Romański »

Dziękuję za legendę! 🍻

Czy dobrze rozumiem, że, dla przykładu, jednoczesne / i (zmechanizowane) to zmechanizowana jednostka rozpoznania, a jednoczesne X i (zmechanizowane) to zmechanizowana jednostka piechoty?
Obrazek
Mam jeszcze problem z odcyfrowaniem (1), (2) i — czego nie zauważyłem — czwórdzielnego prostokąta na prawo od (2), nad sekcją kołową/logistyki.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

> Czy dobrze rozumiem, że, dla przykładu, jednoczesne / i (zmechanizowane) to zmechanizowana jednostka rozpoznania, a jednoczesne X i (zmechanizowane) to zmechanizowana jednostka piechoty?

Tak.

Czwórdzielny prostokąt oznacza 4 X sekcje piechoty (zmotoryzowanejj?).

Przy jedynce to jest imo ogólny symbol samodzielnego batalionu (zakładam, że sztab jest uwzględniony poniżej).
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

Ad rem: Jestem ciekaw czemu batalion nie ma kompanii saperów, czy to rozwiązanie podyktowano szczególnymi warunkami leockimi?
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: Helwetyk Romański »

M2.r pisze:
07 lut 2021, 21:11
Czwórdzielny prostokąt oznacza 4 X sekcje piechoty (zmotoryzowanejj?). Przy jedynce to jest imo ogólny symbol samodzielnego batalionu (zakładam, że sztab jest uwzględniony poniżej).
Nieprecyzyjnie sformułowałem pytanie, przepraszam. Jeszcze raz:
Obrazek
W odniesieniu do (2) chodziło mi o małe okręgi u dołu, a przez czwórdzielny prostokąt miałem na myśli (3). Z dwóch punktów wnoszę, że to sekcja, ale czego…?
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

Medyczna.

Kółka na dole oznaczają zmotoryzowanie - czyli jednostki na ciężarówkach.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: Ronon Dex »

M2.r pisze:
07 lut 2021, 20:55
Aż mi się przypomniało jak w Żołnierzach Kosmosu skręcał mnie cringe, gdy porucznik (dowodzący chyba kompanią, ale nie sprecyzowano, bo nazywano ten twór Drużyną) awansował głównego bohatera wpierw na kaprala i przekazał mu dowództwo nad plutonem (składającym się z 4 osób :DD),
Może to wynikać z błędnego tłumaczenia lub niewielkiej wiedzy wojskowej autora powieści... gdzieś ją mam, ale na tyle mocno film odbiega od pierwowzoru, że pewnie nic to nie da.

Zresztą często występują problemy tłumaczeniowe przy "squad" i "section" oraz w przypadku USA np. z tłumaczeniem "squadron" (bo u nich szwadron miał i ma inny szczebel niż brytyjski czy polski szwadron... w USA to odpowiednik batalionu, u Brytyjczyków i u nas to odpowiednik kompanii). Takich problemów jest sporo, bo jeszcze wchodzi nazewnictwo zwyczajowe... Brytyjczycy nazywają swoje bataliony czołgów pułkami ("regiment"), bo wynika to z dawnego nazewnictwa kawaleryjskiego.

Ale 4-osobowy pluton? Może się zdziwisz... jest to jak najbardziej realowe. Sam spotkałem taki przypadek, w czasach jeszcze śp. UW i WP zwanego LWP. W strukturze pułku zmechanizowanego (nie pamiętam już gdzie dokładnie) występował pododdział medyczny mogący być drużyną lub plutonem - w zależności od tego czy jego dowódcą był oficer-lekarz czy podoficer sanitarny. A pododdział liczył właśnie 4 ludzi. Był więc w jednym etacie (jak był etat oficerski) 4-osobowym plutonem, a w innym (gdy etat był podoficerski) 4-osobową drużyną.

W inną stronę... widziałem już w realu pluton, który na skutek rozlicznych poprawek etatowych (wynikających ze zmieniających się warunków i zadań) rozrósł się do rozmiarów prawie kompanii, ale z racji umiejscowienia w strukturze organizacyjnej (której nie zmieniono) dalej był plutonem, choć miał prawie setkę samochodów (był to pluton transportowy w jednostce techniczno-gospodarczej zabezpieczającej funkcjonowania sztabu korpusu lotniczego).

Jeżeli chodzi o pododdziały "bojowe" to zwykle kwestia nazewnictwa pododdziałów i ich liczebności jest dość spójna i podobna do siebie. Natomiast w strukturach zabezpieczających (logistyka, dowodzenie itd.) występuje dość sporo "anomalii" i pododdziały o czasem "nietypowej" liczebności na danym szczeblu to nic niezwykłego... bo raczej dostosowuje się to struktur wyższych, niż przejmuje liczebnością (ta wynika z potrzeb).
M2.r pisze:
07 lut 2021, 21:21
Jestem ciekaw czemu batalion nie ma kompanii saperów, czy to rozwiązanie podyktowano szczególnymi warunkami leockimi?
Dokładnie tak... jest to batalion na miarę możliwości. Liczebność leockiej gwardii jest niewielka (z założenia), a więc na razie ten batalion jest mikroskopijny. Brakuje mu wielu rzeczy, nie tylko pododdziału saperów. Niewykluczone, że z czasem i ten batalion przybierze formę taką jaką miewają współczesne (mocno usamodzielnione) bataliony zmechanizowane. Na razie po prostu nie ma takiej możliwości - założona liczebność Gwardii to uniemożliwia. Musi nastąpić przyrost narracyjnej ludności by rozrosła się Gwardia.

Dla porównania - jedna ze struktur w Siłach Zbrojnych RB, gdzie bataliony są o wiele większe i mają własne plutony saperów (kompania saperów jest na szczeblu brygady). Nawet w mojej gwardii lennej w RB bataliony są większe... tylko, że Półwysep Lisewski (podzielony na dwa współpracujące lenna) zamieszkuje 2 miliony narracyjnej ludności, a nie 50 tysięcy jak to obecnie jest na Wyspie Leocja.
Helwetyk Romański pisze:
07 lut 2021, 21:31
a przez czwórdzielny prostokąt miałem na myśli (3). Z dwóch punktów wnoszę, że to sekcja, ale czego…?
To drużyna sanitarna... ten znak to pododdział medyczny.

PS. Może znajdę dzisiaj nieco czasu i zrobię ten wykaz... ale zerknij do tekstu, bo w zasadzie wszystko jest dość dokładnie opisane.
Obrazek
Awatar użytkownika
M2.r Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Bieberfelde

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: M2.r »

Mikronacje jak zwykle bawią i uczą. :)
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Batalion Zmechanizowany Gwardii Palatynatu Leocji

Post autor: Helwetyk Romański »

M2.r pisze:
08 lut 2021, 11:34
Mikronacje jak zwykle bawią i uczą. :)
Ze swojej strony, jestem autentycznie zachwycony. Uwielbiam niszową wiedzę fachową.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”