Nr 06 - Narodowa dyskusja o przeszłości

Agencja prasowa Palatynatu Leocji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Nr 06 - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
[artykul]
Nr VI - IV 2020 | 2
Obrazek

Wstęp od Redakcji

Jest i szóste wydanie Głosu Leocji! Przed nami temat trudny, ponieważ jako Naród stajemy przed wyzwaniem poznania przeszłości przedinternetowej. Zapewne wielu z nas będzie się zastanawiało czy jest to tak ważne z punktu widzenia dzisiejszej Leocj, czy poznawanie przeszłości nie jest czasem rozrywką archeologów i ostatecznie ile lat wstecz będziemy poszukiwać odpowiedzi. Wszystkie te pytania są ważne, ale najważniejszą kwestią nie jest kiedy i gdzie szukać czy też kto ma prowadzić poszukiwania przeszłości, ale czy chcemy poznać naszą historię.

Obrazek
Redaktor Naczelny
[/artykul]

[artykul]
Nr VI - IV 2020 | 3
Obrazek

narodowa dyskusja o przeszłości

Większość państw mikronacyjnych dzieli swoją historię na dwa etapy - nowszy, który można byłoby nazwać historią nowożytną i który jest zapisem internetowym najnowszych dziejów. Historia nowożytna jest więc zapisem nowego życia, które zyskuje mikronacja po wejściu do sieci. Drugi etap - starszy to czasy zaprzeszłe, które można nazywać również dawną przeszłością lub historią przedinternetową. Punktem granicznym pomiędzy tymi dwoma etapami jest pojawienie się państwa w sieci internetowej, zazwyczaj jest to data założenia forum, czasem dzień ogłoszenia niepodległości lub objęcia władzy przez króla, księcia czy namiestnika. Każda mikronacja wcześniej czy później dochodzi do momentu postawienia sobie pytania o to co było przed nami i co było wcześniej.

Dyskusję nad dawną przeszłością zacząć można od jeszcze innej strony, a mianowicie wychodząc od pytania jaki jest sens tych dociekań, choć tutaj odpowiedź wydaje się dość prosta. W zasadzie wszystko co znamy opiera się na prostej zależności przyczyny i skutku, a dokładniej - coś jest efektem czegoś, jest powiązane w sieci zależności i w związku z tym ma swoją przeszłość. Poznanie tego co było może nam pomóc w odpowiedzialnym planowaniu przyszłości i mądrym czerpaniu z teraźniejszości.
Obrazek

Palatynat Leocji, choć jest młodym państwem, nie jest mikronacją, która nie zadaje sobie pytania o początki. Na kanwie bardzo wstępnych rozważań o języku staroleockim pojawił się problem ulokowania tych przemyśleń w kontekście historycznym, w konkretnym tle wydarzeń z naszej dawnej przeszłości. W toku rozmów wykształciły się zasadnicze pytania o ciągłość pomiędzy dawnymi wiekami a współczesnością, pytanie o zależność dziejówndawnych i dzisiejszych Leotów, a także ich powiązania pokoleniowego.

W toku dyskusji o narracji Palatynatu Leocji padło wiele propozycji w zakresie czasów zaprzeszłych, ale najpełniejszą wizję przedstawił Najczcigodniejszy Namiestnik Franklin Garamond.
[/artykul]

[artykul]
Nr VI - IV 2020 | 4
Obrazek


Udokumentowana historia wyspy rozpoczyna się 1382 roku. Jako pierwsi natknęli się na nią bialeńscy żeglarze, którzy odnotowali to zdarzenie w księgach pokładowych, a północny i zachodni kontur wyspy nanieśli na mapy szlaków handlowych. W związku z charakterystycznym wzniesieniem o kształcie przypominającym sylwetkę leżącego lwa, którego sylwetkę udało im się dostrzec, nazwali wyspę Leocją.

Dopiero kilka lat po jej odkryciu, w roku 1387, sarmacki mecenas i ekscentryk, Jan z Unisławowa, zupełnym przypadkiem natrafił na zaktualizowane mapy z zaznaczoną wyspą i pod wpływem impulsu postanowił ufundować ekspedycję w celu jej zbadania.

Kosztowne przygotowania i długa podróż przyniosła wymierne skutki. Po wielu dniach żeglugi udało się przybyć do zachodniego brzegu dotąd nieznanej wyspy. Tak oto, latem 1391 roku, na wyspie Leocja powstała pierwsza osada cywilizowanego świata, a którą wycieńczeni długą podróżą żeglarze, nazwali po prostu Brzegiem. Nieliczna ludność tubylcza nie była wrogo nastawiono wobec przybyszy, a wkrótce uległa asymilacji, pomijając nieliczne plemiona, które przeniosły się w dalsze części wyspy.

Dogodnie usytuowana osada, o której błyskawicznie stało się głośno za sprawą fundatora wyprawy, dość szybko zaczęła zyskiwać na znaczeniu, będąc potencjalnie bardzo korzystnym punktem przystankowym na szlakach żeglugi handlowej. Dzięki temu odkryciu okręty nie będą już musiały nadrabiać drogi i opływać oceanu wzdłuż wybrzeży, a przecinać go raz po raz z przystankiem na wyspie.

Państwa ościenne, widząc strategiczne znaczenie wyspy Leocja, rozpoczęły zabiegać o względy Jana z Unisławowa, fundując kolejne wyprawy i wspomagając rozbudowę osady, a zwłaszcza portu. Dzięki temu olbrzymiemu wsparciu finansowemu osada przekształca się w dobrze prosperujące miasteczko zamieszkiwane przez badaczy i robotników z wszystkich stron mikroświata.

Po ośmiu latach od założenia, w 1399 roku, przy aprobacie księcia Sarmacji, osada otrzymała prawa miejskie na prawie grodziskim, które niosło ze sobą pełną autonomię oraz dziedziczny tytuł Palatyna, a który przypadł Janowi z Unisławowa. Uzyskanie praw miejskich zaowocowało galopującym rozwojem miasta, które od tego momentu mogło nakładać cła na przeładowywane w porcie towary i myto na wpływające do portu statki.

Palatynat Brzegu, zarządzany przez potomków Jana z Unisławowa, przez ponad dwa stulecia stanowił kluczowy węzeł handlowy. Jednakże rozwój transportu sprawił, że na szlakach handlowych zmierzających do i z Brzegu coraz śmielej zaczęli działać piraci. Szczególnie dotkliwi byli tu piraci scholandcy, których nieustające rajdy na statki obierające kurs na wyspę w ciągu kilkunastu lat doprowadziły do powrotu flot handlowych na stare, okrężne szlaki, a co za tym idzie do zapaści miasta, którego głównym źródłem utrzymania był handel i opłaty nakładane na wpływające do portu okręty.
W latach 40. i 50. XVII wieku zuchwałość scholandcy piratów sięgnęła zenitu i trzykrotnie rabowali podupadające miasto — w 1631 r., w 1639 r. oraz w 1650 roku, kiedy to po ogołoceniu miasta z resztek bogactwa, podłożyli ogień pod miejski arsenał. Ogień objął blisko 70% drewnianych zabudowań w mieście. W znakomitej większości spłonęły też zbiory Biblioteki Brzeskiej.

Miasto nigdy nie wróciło do swojej dawnej świetności, jednakże pod mądrymi rządami potomków Jana z Unisławowa, udało się odbudować osadę i częściowo przywrócić handel morski, choć wraz ze wzrostem zasięgu jednostek pływających i rozwojem metod konserwacji żywności, węzeł handlowy, jakim był dotychczas Brzeg, mocno stracił na znaczeniu.

Jesienią 1682 roku szalejący nad Oceanem Centralnym huragan przyniósł ze sobą olbrzymie zniszczenia. Znakomita większość miasta znalazła się pod wodą, a zapasy gromadzone na zimę oraz plony czekające jeszcze na zebranie uległy zniszczeniu. To była długa zima dla mieszkańców Brzegu. Głód nie dotknął jedynie ludzi. Plaga poszukujących jedzenia portowych szczurów, sprawiła, że miasto ogarnęła zaraza. Populacja miasta została zdziesiątkowana, a wśród zmarłych znalazł się także Palatyn Brzegu — Zbigniew Unisławski, jako ostatni z rodu. Nieliczni ocalali, pozbawieni zarządcy, postanowili porzucić miasto, które przerodziło się w zbiorową mogiłę ich najbliższych. Wraz z ostatnią łodzią opuszczającą Brzeg zakończyła się historia Palatynatu Brzegu.

W 1967 roku w oparciu o informacje o wyspie zachowane w licznych księgach pokładowych okrętów różnych nacji z okresu 1450-1598, a także mapy historyczne i archiwa państwowe, Niezależne Towarzystwo Naukowe, zrzeszające śmietankę intelektualną ówczesnego mikroświata, postanawia o wysłaniu ekspedycji w celu zbadania porzuconej wyspy. Niestety, szalejące w czasie ekspedycji wyjątkowo niespotykane sztormy na Oceanie Centralnym nie pozwoliły na bezpieczne podejście do brzegu i zejście na ląd. Po dwóch tygodniach oczekiwań na uspokojenie się wód, zdecydowano o zarzuceniu ekspedycji.

Jedenaście lat później, w 1978 roku, w oparciu o współrzędne geograficzne ustalone podczas I ekspedycji i zbiór fotografii dokumentujących zachodni brzeg wyspy, po zebraniu odpowiednich środków na finansowanie wyprawy, postanowiono wysłać kolejną ekspedycję. Trwające bez przerwy 7 lat prace badawcze pozwoliły lepiej poznać historię zapomnianego miasta.

Po zakończeniu II ekspedycji naukowej, grupa uczestników wyprawy, zafascynowana miastem, zdecydowała się na odbudowę miasta. Korzystając z finansowania mikronacyjnej społeczności i swoich wpływów, poświęcają 35 lat swojego życia, by przywrócić miastu dawną świetność. Zwieńczeniem tych wielu lat trudu i wyrzeczeń było zadeklarowanie niepodległości nowego państwa na mapach mikroświata – Palatynatu Leocji.
[/artykul]
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Helwetyk Romański »

Myślę, że głównym celem spójnej historii przedinternetowej (ale także najzupełniej współczesnej narracji) jest stworzenie wiarygodnej, a przez to bardziej wciągającej, opowieści o naszym świecie. Nakładając na siebie pewne ograniczenia — bo powierzchnia, historia, demografia, położenie są ograniczeniami — w ostatecznym rozrachunku powodujemy, że jest ciekawiej.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus Stempel
Przybysz
Lokalizacja: Dziadolin-Dwór

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Ametyst Faradobus »

Polecam uwadze tę dyskusję: http://spolecznosc.bialenia.org.pl/show ... p?tid=1501
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Urlopowany Król Hirschbergii i Weerlandu,
Ponownie Prezydent Republiki Bialeńskiej


Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Franklin Garamond »

Uważam, że tworzenie historii przedinternetowej jest formą walki z próżnią. Znikąd jesteśmy, donikąd zmierzamy, chciałoby się powiedzieć. Nic z niczego. To jest to, z czym staramy się tutaj zmierzyć. Próbujemy wypełnić pustkę w wyobraźni, mikronacyjnej świadomości, przekonać samych siebie, że za tym wszystkim stoi coś więcej, że jest coś jeszcze. To kolejny, w moim odczuciu szalenie istotny, klocek mikronacyjnej układanki. Ważny element, który odcina nas od kategorii "forum dyskusyjne". To także szalenie istotny fundament dalszej narracji. Coś, co pozwala osiągnąć we wszystkim co robimy pewną niepodważalną spójność, a dzięki czemu o wiele łatwiej o wspomnianą przez Czcigodnego Namiestnika Romańskiego wiarygodność.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Guedes de Lima Stempel
Obywatel

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Guedes de Lima »

Według mnie szata graficzna Głosu Leocji jest najładniejsza spośród redagowanych gazet mikroświata. A i treść niczego sobie. :)
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Helwetyk Romański »

Guedes de Lima pisze:
22 kwie 2020, 12:24
Według mnie szata graficzna Głosu Leocji jest najładniejsza spośród redagowanych gazet mikroświata. A i treść niczego sobie. :)
Ośmielę się pozostać w równym stopniu entuzjastą Głosu Leocji i Wieczoru Wybrzeża, ale pod powyższymi wyrazami uznania dla pierwszej z gazet nie wypada się nie podpisać. 🥃
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Apolinary Montserrat »

Najczcigodniejszy [mention]Helwetyk Romański[/mention], tak się zastanawiam czy na naszej stronie głównej nie znalazłoby się miejsce na historię przedinternetową? 🙂
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Franklin Garamond »

Znaleźć by się znalazło, ale najpierw trzeba ją dokończyć ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Helwetyk Romański »

Franklin Garamond pisze:
30 kwie 2020, 15:44
Znaleźć by się znalazło, ale najpierw trzeba ją dokończyć ;)
Apolinary Montserrat pisze:
30 kwie 2020, 15:10
Najczcigodniejszy @Helwetyk Romański, tak się zastanawiam czy na naszej stronie głównej nie znalazłoby się miejsce na historię przedinternetową? 🙂
Oczywiście (z zastrzeżeniem jak wyżej)! Póki co skrupulatnie uzupełniam katalog fauny i flory leockiej w oparciu o kolejne odkrycia ekspedycji LAN…
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Nr VI - Narodowa dyskusja o przeszłości

Post autor: Ludwik Tomović »

I to jest kolejna rzecz, która mogłaby znaleźć się w encyklopedii ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głos Leocji”