Nr 01 - 1. Słów kilka o powstaniu Palatynatu Leocji

Agencja prasowa Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Nr 01 - 1. Słów kilka o powstaniu Palatynatu Leocji

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
[artykul]
Nr I - XI 2019 | 2
Obrazek

Wstęp od Redakcji

Nadchodzą bardzo ciekawe czasy. Na horyzoncie pojawia się nowe - nowe państwo, nowa jakość, nowe życie, a jeśli przychodzi nowe to musi pojawić się również medium, które w nowe będzie wprowadzać i przekazywać najważniejsze informacje i opinie.

Najczcigodniejsi Namiestnicy,
Leotki i Leoci,

Dziś mam przyjemność przekazać pierwsze wydanie Głosu Leocji - gazety, której głównym zadaniem będzie informowanie o tym co dzieje się w Palatynacie Leocji, ale jednocześnie również będzie przestrzenią do przedstawiania opinii i komentowania tego wszystkiego czym w danym momencie będziemy żyć, co będzie wzbudzało nasze emocje i zainteresowanie. Pierwsze wydanie jest okrojone, będzie zawierało dwa artykuły - pierwszy stanowić będzie zbiór podstawowych informacji o tworzącym się państwie, zaś drugi będzie niespodzianką. Całe wydanie jest również sprawdzianem technicznych możliwości nowatorskiego publikowania gazety na forum.


Zapraszam do czytania oraz współpracy,
Obrazek
[/artykul]

[artykul]
Nr I - XI 2019 | 3
Obrazek

słów kilka o powstaniu
Palatynatu Leocji


Nasze państwo zawdzięczamy dwóm Ojcom Założycielom – Namiestnikom Franklinowi Garamondowi i Helwetykowi Romańskiemu. Z nieoficjalnych informacji, do których udało się dotrzeć redakcji, wynika, że powstanie Leocji było inicjatywą spontaniczną. W dniu 6 listopada narodziła się nazwa dla naszej państwowości – Palatynat Leocji, a 7 listopada w księgach wirtualnego świata zarezerwowane zostało miejsce dla rozwijania państwa. W dniu 8 listopada Leocja otworzyła swoje forum i tym samym oficjalnie zaczęła funkcjonować w mikroświecie.

Skąd jednak wzięła się nazwa Leocja? Nie przyszła ona jak objawienie, wręcz przeciwnie było bardzo wiele pomysłów, ale ostatecznie uwagę Namiestników zwrócił… kalendarz. W dniu 6 listopada przypadają w nieistniejącej realności imieniny Leonarda. Wartością dodaną było znaczenie tego imienia - osoba je nosząca była silna jak lew. Lew dał więc inspirację dla nazwy państwa, jak również stał się symbolem Palatynatu Leocji.

Sposób funkcjonowania państwa, czyli główne zasady działania władz i społeczeństwa oraz ich wzajemne relacje definiuje zazwyczaj akt najwyższej rangi. Palatynat Leocji nie posiada konstytucji – jej rolę spełnia Akt o formie rządu Palatynatu Leocji. Akt nie został jeszcze oficjalnie uchwalony, ale projekt przewiduje, że państwo będzie oparte na jednoczesnym sprawowaniu władzy przez Ojców Założycieli – dwóch Namiestników. Palatynat Leocji będzie zatem diarchią, być może absolutną. Akt o formie rządu określa, oprócz powyższych kwestii, również symbole Leocji i umiejscowienie jej stolicy. W chwili opracowania pierwszego wydania gazety Akt o formie rządu jest w trakcie konsultacji i nadawania ostatecznego kształtu, niemniej to co zostało już ustalone i raczej nie ulegnie zmianom to symbole Palatynatu.

Symbole Leocji
Herbem Palatynatu Leocji są dwa równolegle kroczące srebrne lwy, mają czerwone uzbrojenie i języki oraz patrzą na wprost. Herb otoczony jest złotym łańcuchem a za nim skrzyżowane są złote berła zwieńczone Dłonią Sprawiedliwości i Lwem. Pod herbem umieszczona została czarna wstęga z dewizą Leocji - Hit habitat felicitas (łac. tu mieszka szczęście). Herb zamyka od góry korona palatynacka.
Flagą Palatynatu Leocji są trzy pionowe pasy równej długości barwy czarnej, białej i czerwonej. Można powiedzieć, że kolory we fladze - zgodnie z zasadami heraldyki - zawierają w sobie ducha Leocji, wszystko to co istotne i ważne. Kolor biały koresponduje z kolorem lwów w herbie, symbolizuje czystość, prawdę i rozsądek, a jego umiejscowienie w środku łączy kolor czarny, czyli rozwagę, mądrość i stałość, z kolorem czerwonym, symbolizującym wspaniałomyślność, hart ducha i waleczność.

Obrazek

Równolegle trwają prace nad mapą Leocji i jej umiejscowieniem na ogólnej mapie mikroświata. Pojawiło się kilka koncepcji umiejscowienia państwa względem Sarmacji, Bialenii i Dreamlandu. Dodatkowo powstaje również LEO, czyli centralny państwowy system cyfrowy, którego zadaniem będzie m. in. zarządzanie majątkiem państwowym i prywatnym, ewidencjonowanie dóbr oraz zarządzanie zagospodarowaniem terenu.

Kolejną kwestią, która jest istotna z punktu widzenia funkcjonowania państwa jest pieniądz. Walutą Leocji będzie najprawdopodobniej palatyn (odpowiednik złotej monety) równy 12 lwom (odpowiednik srebrnej monety), które są równe 24 denarom. Zatem 1 palatyn będzie odpowiadał 288 denarom.

Trwają również inne dyskusje, w których krystalizują się koncepcje instytucji, zadań i inicjatyw potrzebnych w nowym państwie. Zbierane są opinie nad powołaniem do życia agencji prasowej, stanowiska burmistrza stolicy, Izby Zasłużonych, ośrodka badania opinii, poczty, portu lotniczego i morskiego, radia, serwisu internetowego, sił zbrojnych, ośrodka statystyk, powołania uniwersytetu lub akademii nauk, bazy złotych cytatów oraz związku sportowego. To wiele wyzwań stojących przed nowym państwem.

Na Rynku w Nowym Brzegu trwają liczne dyskusje nad kształtem Leocji – każdy głos jest ważny i cenny. Warto wyrazić swoje zdanie i wziąć udział w kreowaniu Leocji.


Obrazek
[/artykul]
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Helwetyk Romański »

Jestem zachwycony. Bardzo podoba mi się symbolika flagi — myślę, że można jej przystawić pieczątkę oficjalnej. Solennie obiecuję też poprawić pojawiające się tu i ówdzie usterki formatowania: niestety, flex w paru miejscach wszedł za mocno (w szczególności rekomenduję nie oglądać na komórkach ;-)).
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Apolinary Montserrat »

Helwetyk Romański pisze:
21 lis 2019, 17:22
Jestem zachwycony. Bardzo podoba mi się symbolika flagi — myślę, że można jej przystawić pieczątkę oficjalnej. Solennie obiecuję też poprawić pojawiające się tu i ówdzie usterki formatowania: niestety, flex w paru miejscach wszedł za mocno (w szczególności rekomenduję nie oglądać na komórkach ;-)).
Bardzo dziękuję. :-) To pierwsze wydanie, więc takie i nieśmiałe i jeszcze kilka rzeczy muszę się nauczyć. Technicznie rozjechała się kursywa w przedmowie i right w podpisie też nie zadziałał. W ilustracjach brakuje mi bordera z marginesem przy obrazku (taka ramka z odstępem), może jakiś margin względem tekstu i wielkość herbu na końcu artykułu przytłacza, no i trzeba edytować szerokość szpalt na 45 każda... :-]
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Helwetyk Romański »

Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
Technicznie rozjechała się kursywa w przedmowie i right w podpisie też nie zadziałał.
Powinno być już OK. Wystarczyło zadeklarować kilka szpalt więcej… (pozwoliłem sobie wprowadzić trochę zmian w ramach testów).

Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
[…] no i trzeba edytować szerokość szpalt na 45 każda... :-]
Albo na 100, 25, 50… ;-)

Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
W ilustracjach brakuje mi bordera z marginesem przy obrazku (taka ramka z odstępem), może jakiś margin względem tekstu i wielkość herbu na końcu artykułu przytłacza.
Ramkę z odstępem względem obrazka — rozumiem; margines względem tekstu — mniej. Wielkość herbu rozwiązało zadeklarowanie kolejnych szpalt.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Apolinary Montserrat »

Helwetyk Romański pisze:
22 lis 2019, 6:38
Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
Technicznie rozjechała się kursywa w przedmowie i right w podpisie też nie zadziałał.
Powinno być już OK. Wystarczyło zadeklarować kilka szpalt więcej… (pozwoliłem sobie wprowadzić trochę zmian w ramach testów).
Bardzo, bardzo ładnie. 8-)
Helwetyk Romański pisze:
22 lis 2019, 6:38
Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
[…] no i trzeba edytować szerokość szpalt na 45 każda... :-]
Albo na 100, 25, 50… ;-)
Apolinary Montserrat pisze:
21 lis 2019, 17:28
W ilustracjach brakuje mi bordera z marginesem przy obrazku (taka ramka z odstępem), może jakiś margin względem tekstu i wielkość herbu na końcu artykułu przytłacza.
Ramkę z odstępem względem obrazka — rozumiem; margines względem tekstu — mniej. Wielkość herbu rozwiązało zadeklarowanie kolejnych szpalt.
25-50-25 - muszę zapamiętać! A co do reszty zapomnijmy, bo jest bardzo dobrze. Zastanawiałem się jedynie nad justowaniem tekstu, ale to chyba nie będzie dobre, bo się robią dziury, a hyphenopoly byłby już kosmiczną egzotyką. ;-) Gdyby tylko jeszcze można było dodać <br><br> przed Zapraszam do czytania oraz współpracy, to moja nerwica natręct zostałaby zaspokojona... :-)
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Helwetyk Romański »

Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 10:32
25-50-25 - muszę zapamiętać!
I 100, i 100. Ustawiając BBCode, założyłem elastyczność liczby szpalt, ale przypadkiem przydała się i pod kątem automatycznego ustawiania wielkości grafik.

Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 10:32
Zastanawiałem się jedynie nad justowaniem tekstu, ale to chyba nie będzie dobre, bo się robią dziury, a hyphenopoly byłby już kosmiczną egzotyką. ;-)
Niekoniecznie, trochę mnie kusi… Ja to tak tutaj zostawię.

Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 10:32
Gdyby tylko jeszcze można było dodać <br><br> przed Zapraszam do czytania oraz współpracy, to moja nerwica natręct zostałaby zaspokojona... :-)
Dodałem dwa „entery” i działa, więc… czy dobrze rozumiem opis problemu?
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
George S. Patton Stempel
Obywatel

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: George S. Patton »

Po prostu rewelacja :)
(—) George S. Patton
1. Na początku byli Regenci
2. Potem %przyszłem ja
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Apolinary Montserrat »

Helwetyk Romański pisze:
22 lis 2019, 10:44
Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 10:32
Zastanawiałem się jedynie nad justowaniem tekstu, ale to chyba nie będzie dobre, bo się robią dziury, a hyphenopoly byłby już kosmiczną egzotyką. ;-)
Niekoniecznie, trochę mnie kusi… Ja to tak tutaj zostawię.
Z pewnością układ justowany jest bardziej gazetowy, ale te straszne dziury w tekście... Kiedyś się tym bawiłem na blogu, to była chyba pierwsza wersja tego skryptu hyphenator czy jakoś tak i fajnie się sprawdzało, ale pewnie dla gazety na forum wymagałoby to więcej dłubania niż w szablonie blogowym. ;-)
Helwetyk Romański pisze:
22 lis 2019, 10:44
Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 10:32
Gdyby tylko jeszcze można było dodać <br><br> przed Zapraszam do czytania oraz współpracy, to moja nerwica natręct zostałaby zaspokojona... :-)
Dodałem dwa „entery” i działa, więc… czy dobrze rozumiem opis problemu?
Tak, bardzo dziękuję. :-)
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Apolinary Montserrat »

Wyrazy w szpaltach układają się super, jeszcze gdyby dzielenie dodać do przedmowy albo w ogóle dla znacznika [ artykul ]...? :-)
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Głos Leocji - Nr I - XI 2019 [1]

Post autor: Helwetyk Romański »

Apolinary Montserrat pisze:
22 lis 2019, 12:44
Wyrazy w szpaltach układają się super, jeszcze gdyby dzielenie dodać do przedmowy albo w ogóle dla znacznika [ artykul ]...? :-)
Od dzielenia jest osobny znacznik, justify-h. Już dopisuję. ;-)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głos Leocji”