Nr 08 - Powstaje MUZEUM NARODOWE

Agencja prasowa Palatynatu Leocji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Nr 08 - Powstaje MUZEUM NARODOWE

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
[artykul]
Nr VIII - VI-VIII 2020 | 2
Obrazek

Wstęp od Redakcji

Jest i ósme wydanie Głosu Leocji. Długo oczekiwane przez naszych Czytelników, ale przyszło nam się zmierzyć z trudnym czasem, obfitującym w zarażenia realiozą. Niemniej jednak nić nas nie zwalnia z walki o powrót do prawdziwego życia - tym bardziej, że w Leocji jest jeszcze wiele do zrobienia.

W najnowszym wydaniu znajduje się reportaż z prac nad powołaniem do życia Muzeum Narodowego Palatynatu Leocji. Podpatrzymy przygotowania do uruchomienia tego wspaniałego miejsca.

Obrazek
Redaktor Naczelny
[/artykul]

[artykul]
Nr VIII - VI-VIII 2020 | 3
Obrazek

powstaje MUZEUM NARODOWE

Każda szanująca się społeczność dba o swoją przeszłość, a każdy członek tej społeczności w ramach swoich umiejętności winien się do owego dbania dołączyć. Naukowcy spisują więc historię w książkach, literaci opowiadają dawne dzieje, a malarze pokazują na obrazach bitwy i niezwykłe wydarzenia. Na nic jednak zdolności jeśli wysiłek znika w mrokach dziejów, zapomniany i porzucony. Można jednak tego najgorszego uniknąć, bo wszystkich winno połączyć miejsce - dom historii i wspomnień, świątynia dziedzictwa opowiadająca skąd przychodzimy.


Budynek Muzeum Narodowego został umiejscowiony na obrzeżach Nowego Brzegu w dawnej dzielnicy rolniczej. Po gęstej zabudowie osady rolników nie zostało dziś prawie nic - dzielnicę przekształcił czas, ale pozostał jeden spichlerz pszeniczny. Dość długo zastanawiano się czy spichlerz powinien zostać wyburzony, aby zyskać dodatkowe miejsce, ale ostatecznie odstąpiono od tego pomysłu ze względów historycznych. Należało zachować to co dawne, ale powstał problem jak wykorzystać dawny budynek i jak umiejscowić go względem nowej budowli.



Obrazek
Plan budowy MN


Społeczny komitet budowy Muzeum Narodowego powstał w zasadzie przypadkiem. W Nowym Brzegu działa od wielu lat Kawiarnia Pióropusz, która skupia ludzi kultury. Tutaj odbywają się konkursy piosenki aktorskiej, recitale gwiazd estrady, wieczorki poetyckie i to tutaj najczęściej otwiera się droga artystyczna do Leockiego Instytutu Kultury. Podczas jednej z takich imprez pojawił się pomysł stworzenia instytucji, która opiekowałaby się naszą leocką historią i stała by na straży pamiętania o tym co minęło, ale na zawsze pozostanie ważne dla Leotów.

Obrazek

Choć działania Komitetu nie zostały sformalizowane to rzecz jasna odbywały się za zgodą Najczcigodniejszych Namiestników. To oni przekazali teren pod przyszłe Muzeum Narodowe i hojnie dotowali jego budowę. Plany architektoniczne dzięki temu powstały bardzo szybko, a zaraz po przekazaniu pierwszej dotacji rozpoczęło się uprzątanie terenu i budowa. Całość prac udało się zakończyć w równo w dwa lata od zawiązania się komitetu społecznego, co biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia jest nie lada sukcesem.

Architekci spróbowali innego rozwiązania - w planie połączyli budynek spichlerza z nowoczesną bryłą. Architektura Muzeum Narodowego połączyła w sobie historię z nowoczesnością. Specjalne świetliki rozpraszają światło słoneczne, co z jednej strony pozwala ochronić eksponaty przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, ale z drugiej umożliwia naturalne doświetlenie pomieszczeń i możliwie najwierniejsze oddanie barw na ekspozycjach malarskich.

Powierzchnia użytkowa budynku pozwoliła na podzielenie wystaw na 7 głównych działów. Pierwszy to artefakty historyczne, wyroby kamienne i pierwsze narzędzia, drugi przedstawia wyroby z metali szlachetnych, w tym pierwsze insygnia władzy na leockiej wyspie, a w ramach działu trzeciego przedstawiane jest malarstwo epok dawnych.

Obrazek

Współczesne malarstwo leockie to dział czwarty, dział piąty to współczesna kultura popularna, a w dziale szóstym prezentowane są zabytki literatury. Dział siódmy prezentuje zdobycze leockiej techniki. Dodatkowo wydzielony został dział tempus, czyli miejsce wystaw czasowych, gdzie prezentowane będą okresowe wystawy rodzime i zagraniczne. Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że kalendarz wystaw czasowych został zapełniony na rok do przodu jeszcze przed uruchomieniem Muzeum Narodowego.


Obrazek

Obrazek

Udało nam się ustalić, że otwarcie Muzeum Narodowego, pierwotnie zaplanowane na październik, z uwagi na ogromne zainteresowanie społeczne odbędzie się w pierwszych dniach września. W budynku trwają już ostatnie prace wykończeniowe, na wystawach montowane są opisy eksponatów, a kustosze działów kończą szkolenia przewodników wystaw. Dokładna data uruchomienia Muzeum Narodowego dla zwiedzających zostanie podana w najbliższych dniach.
[/artykul]
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus Stempel
Przybysz
Lokalizacja: Dziadolin-Dwór

Nr VIII - Powstaje MUZEUM NARODOWE

Post autor: Ametyst Faradobus »

O, klatka schodowa z Pałacu Zimowego. Okropnie miejsce w realu.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Urlopowany Król Hirschbergii i Weerlandu,
Ponownie Prezydent Republiki Bialeńskiej


Obrazek
Awatar użytkownika
Guedes de Lima Stempel
Obywatel

Nr VIII - Powstaje MUZEUM NARODOWE

Post autor: Guedes de Lima »

Chyba najbardziej estetycznie prowadzona gazeta w wirtualnym świecie. Szanuję.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głos Leocji”