HLL - Motyw lwa w literaturze Początku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

HLL - Motyw lwa w literaturze Początku

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek


Wykład z Historii literatury leockiej
Motyw lwa w literaturze Początku



Szanowni Państwo,
Zapraszam do wysłuchania kolejnego wykładu z cyklu spotkań z historią literatury Leocji.

W poprzednim wykładzie powiedzieliśmy sobie o dziewięciu epokach, w ramach których możemy umiejscowić dzieła literackie Leocji. Mówiąc o epokach literackich wspominaliśmy również o etapach ewolucji języka i tutaj należy wspomnieć, że granice epok literackich nie są do końca zbieżne z granicami etapów ewolucji języka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w odniesieniu do epok literackich łatwiej te granice wyznaczyć i wskazać dzieła przełomowe, natomiast w przypadku języka zjawiska graniczne są dyskusyjne tak jak dyskusyjne są terminy występowania tych zjawisk. Dzieło przełomowe pojawia się w konkretnym czasie i miejscu, natomiast zjawiska językowe występują w różnych miejscach i w nieodległym, ale jednak różnym czasie.


Obrazek
Dziś przyjrzymy się motywowi lwa w literaturze Początku, czyli pierwszej epoki literackiej, datowanej na lata 1382 - 1483. Przypomnijmy, że początek historii wysypy to w zasadzie początek piśmiennictwa, ale nie mamy tutaj na myśli przybycia na wyspę pierwszych osadników. Wcześniej badacze postulowali rok 1391 jako umowny początek tej epoki. Przypomnijmy, że jest to chwila przybycia do Leocji pierwszych stałych osadników i założenia miasta Brzeg. Analiza utworów bialeńskich wykazała, że motyw lwiej wyspy pojawia się już w 1382 roku. Bialeńscy żeglarze wspominają o Leocji w dziennikach pokładowych i nanoszą jej kształt na mapę szlaków handlowych. Dlatego też termin przyjmowany za początek piśmiennictwa leockiego uwzględnia pierwsze obce wspomnienia o Leocji.

Literatura Początku to literatura natchnienia bialeńskiego. Inspiracji do tworzenia utworów o Leocji dostarczają pieśni bialeńskie, w tym Pieśń o śpiącym lwie czy Legendaria zamorskie, które przypisują wyspie Leocji nadprzyrodzone właściwości. Mamy anonimowy epos Pylios Leotis z opismai starożytnych, nieustraszonych wojowników. Utwór powstał prawdopodobnie w Bialenii i był odpowiedzią na pytania o odkrytą wyspę, jest to również pierwszy utwór poświęcony w całości Leocji.

Najważniejszym utworem epoki jest jednak Via Leonis, tłumaczona jako Droga Lwa z 1400 roku, która jest pierwszym dziełem o Leocji i powstałym w Leocji. Autorstwo przypisywane jest samemu Janowi z Unisławowa i choć jest to z dzisiejszej perspektywy dyskusyjne to nie można z całą pewnością stwierdzić, że niemożliwe. Utwór opowiada legendę o mitycznym lwie, odważnym, ciekawym świata i uciekającym przed zniewoleniem, kroczącym dumnie po globie. W miejscu dzisiejszej Leocji odnalazł spokój i pozostał tutaj na zawsze, zapadł w sen a bogowie zamienili go w wyspę, aby nie musiał już przemierzać świata w poszukiwaniu swojego miejsca. Mamy tutaj z jednej strony motywy mityczne, czyli zachowane wspomnienie o kończącym się w realności antyku, a z drugiej strony mamy motyw lwa, który w literaturze Leocji jest przewodni i symbolizuje daleką drogę, poszukiwanie swojego miejsca, ratowanie siebie, zawsze jednak jest synonimem odwagi i wierności przekonaniom.


Obrazek

Oczywiście w tym wykładzie nie wyczerpiemy tematu, bo utworów jest bardzo dużo. Literatura tej epoki to przecież i dzieła opisujące realia życia codziennego i dzieła dostarczające rozrywki. Z jednej strony utwory nieleockie, które o Leocji wspominają, a z drugiej utwory, które o powstaniu Leocji opowiadają. Chciałbym zwrócić uwagę, że lwi motyw jest dla naszej literatury niezwykły. Był odpowiedzią nowej społeczności na potrzebę umocnienia więzi grupowych, stanowił objaśnienie wyboru nowego miejsca do życia, budowania tej społeczności pomimo przeciwności losu.

Motyw ten przewija się przez wszystkie dziewięć epok literatury Leocji, dlatego mówienie o literaturze leockiej ma sens jeśli pamiętamy o leockim lwie. Dumnym lwie odkrywcy z literatury Początku, złotym lwie w renesansie brzeskim czy też lwie uciszonym w epoce Czasów Pożogi. Może ta istotność lwa, potwierdzona literaturą, wyjaśnia dlaczego nam Leotom właśnie to zwierzę jest tak bliskie i dlaczego jest dla nas tak bardzo symboliczne.

Zapraszam do dyskusji, zapraszam także na kolejny wykład.
Dziękuję za uwagę.



prof. Apolinary Montserrat
Przewodniczący
Leockiej Akademii Nauk
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Historia literatury leockiej - wykłady

Post autor: Helwetyk Romański »

Apolinary Montserrat pisze:
11 lis 2021, 14:09
Zapraszam do dyskusji, zapraszam także na kolejny wykład.
Tego rodzaju materiały mają to do siebie, że trudno nad nimi — przynajmniej, mnie — dyskutować. Chciałem jednak napisać, że przeczytałem z przyjemnością i proszę o więcej!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Obywatel honorowy
Lokalizacja: Zielonka

Historia literatury leockiej - wykłady

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Helwetyk Romański pisze:
11 lis 2021, 19:03
Apolinary Montserrat pisze:
11 lis 2021, 14:09
Zapraszam do dyskusji, zapraszam także na kolejny wykład.
Tego rodzaju materiały mają to do siebie, że trudno nad nimi — przynajmniej, mnie — dyskutować. Chciałem jednak napisać, że przeczytałem z przyjemnością i proszę o więcej!
O tak. Drudno się odnieść, podyskutować nad wyższością jednego poety nad innym... ;)

To może by troszkę utrudnić to proszę by każdy odniósł się do wykładu, a nazstępnie określił czy:
Team Mickiewicz vs Team Sienkiewicz
?
(-) bk. Heinz-Werner Grüner
Oberhaupt Edelweiss
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Historia literatury leockiej - wykłady

Post autor: Franklin Garamond »

Swego czasu czytałem pracę magisterską, nie pomnę niestety nazwiska, w której autor wziął na warsztat Legendaria zamorskie i zderzył je z materiałem źródłowym w postaci dzienników pokładowych, kapitańskich, rejestrów wszelkiej maści i kronik. Zapamiętałem z niej bardzo ciekawą obserwację — otóż załogi opływające wyspę z różnych stron, mimo wszystko, nazywały ją lwią. Oczywiście z czasem nazwa się po prostu rozpowszechniła, ale początkowo można by było spodziewać się jednak, że tylko od strony, gdzie można zaobserwować sylwetkę lwa.

Autor dotarł do dziennika pierwszego oficera, bodajże elderlandzkiego szkunera, który opisywał ryk bestii przeraźliwy, co krew w żyłach zatrzymuje, który słyszeli podczas opływania wyspy. Analizując rejestry portowe i dzienniki pokładowe, postawił on tezę, że opisywany jest tu moment przepływania w okolicy cieśniny między „małą” a „dużą” Leocją. Niestety nie doczytałem pracy do końca, a potem nie mogłem jej znaleźć, i nie wiem czy udało mu się to udowodnić.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
TAR Stempel
Obywatel

Historia literatury leockiej - wykłady

Post autor: TAR »

Zacny wykład! Czekam na kolejny wykład.

Każdy region, naród, państwo, społeczność ma swój symbol, który silnie z nim utożsamia. By pokazać swoją oryginalność, wyjątkowość którego jest dumnym. Wszędzie widać jak z dużą wagą przykładają do symboliki i ziemii.
--
P.O. Dowódcy Sił Morskich Palatynatu Leocji
Teodozjusz Azoramath-Arped
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakład Literatury i Kultury Leocji”