Ruiny mostu - zgłoszenie obiektu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Samuel Radziwiłł Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Radziwiłł

Ruiny mostu - zgłoszenie obiektu

Post autor: Samuel Radziwiłł »

Mam nadzieję, że trafiłem do właściwego miejsca- powiedział Samuel bardziej do siebie, niż do portiera otwierającego drzwi do budynku. Po wprowadzeniu do pokoju, przedstawił sprawę. Otóż w drodze powrotnej z nad Jeziora Paton, gdzieś w jej połowie trafiłem na jakieś ruiny mostu lub coś w tym rodzaju,
Obrazek Pomyślałem, że Leocka Akademia Nauk będzie tym zainteresowana.
(-)Samuel książe Radziwiłł
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Obrazek
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Zakład Sztuki i Kultury Leocji LAN

Post autor: Apolinary Montserrat »

Samuel Radziwiłł pisze:
20 gru 2020, 20:12
Mam nadzieję, że trafiłem do właściwego miejsca- powiedział Samuel bardziej do siebie, niż do portiera otwierającego drzwi do budynku. Po wprowadzeniu do pokoju, przedstawił sprawę. Otóż w drodze powrotnej z nad Jeziora Paton, gdzieś w jej połowie trafiłem na jakieś ruiny mostu lub coś w tym rodzaju,
Obrazek Pomyślałem, że Leocka Akademia Nauk będzie tym zainteresowana.

Przeprowadziliśmy małe badania i oględziny tego mostu, który w zasadzie mostem nie jest a strażnicą. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po drodze wiodącej od Nowego Brzegu przez ruiny grodziska, zlokalizowanego niedaleko rzeki Trebuszki, aż po Kamienny Jar. Ulokowanie czasowe to późny okres unisławowski - XIV w.

Rozwój Nowego Brzegu spowodował potrzebę budowania szlaków komunikacyjnych. W Listach z zielonej wyspy Tadeusza Felicjańskiego znajduje się wspomnienie o drodze na daleką północ, która wiodła do stolicy przez wioskę w ruinach posadowioną. Rzecz najważniejsza - ruch odbywał się pod strażnicą, podczas przejazdu zatrzymywano wozy i z wysokości kontrolowano przewożone ładunki, np. liczono przewożone sztuki upolowanych zwierząt.

W tamtym czasie takich strażnic zbudowano kilkanaście, a każdej strzegli zawsze dwaj strażnicy. Dodatkowo strażnica wyznaczała również na drogach granice terytorium brzeskiego - był to teren okolic Nowego Brzegu, gdzie korzystanie z dobrodziejstw lasu było zastrzeżone jedynie dla Palatyna i mieszkańców Nowego Brzegu.
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakład Literatury i Kultury Leocji”