
Nr XVIII - X 2021 | 2

Wstęp od Redakcji
Przed nami osiemnaste wydanie Głosu Leocji! Tym razem pomimo utrzymującej się u nas realiozy udało się dotrzymać terminu publikacji wydania. W tym numerze zwrócimy uwagę na kilka ostatnich wydarzeń w Leocji. Zapraszam!
Przed nami osiemnaste wydanie Głosu Leocji! Tym razem pomimo utrzymującej się u nas realiozy udało się dotrzymać terminu publikacji wydania. W tym numerze zwrócimy uwagę na kilka ostatnich wydarzeń w Leocji. Zapraszam!

Redaktor Naczelny
Nr XVIII - X 2021 | 3

najważniejsze informacje z kraju

Zgodnie z tradycją w ostatnią sobotę lipca wspólnie przeżywaliśmy Święto Leotów. W tym roku mieliśmy okazję spróbować pysznych produktów lokalnych podczas kiermaszu. Palatium ufundowało statuetkę dla najlepszego stoiska z produktami regionalnymi, a Najczcigodniejszy Namiestnik Garamond osobiście dokonywał oceny produktów. Po raz pierwszy na kiermaszu można było spróbować tortu w barwach narodowych. Leoci, oprócz uczestnictwa w kiermaszu, mogli również wysłuchać koncertu muzyki rozrywkowej i poważnej, przygotowanego przez Leocki Instytut Kultury.

z leockiego kalendarza...

Równo rok temu największe statki Alicjan - Żmij Wirtumiła, Licho Siecidara i Kastamacha Wojpada uroczyście wpłynęły do portu w Nowym Brzegu i wywiesiły leocką banderę. Najnowszy statek otrzymał nazwę Leocja a jego sternik przyjął imię Leomira. Leocja wspiera naszą flotę na szlakach handlowych.

W przestrzeni publicznej pojawił się apel o zwołanie Senatu na obrady. Senat to ogół obywateli leockich, którzy w ważnych sprawach obradują pod przewodnictwem jednego z Namiestników. Niewątpliwie pojawił się ważny powód do zwołania Senatu, a mianowicie kwestia odznaczenia Namiestników za ich pracę na rzecz Leocji. Inicjatywa zdobyła przychylność Palatium, ale Namiestnicy - co oczywiście zrozumiałe - nie chcą być sędzią we własnej sprawie. Aktualnie poszukiwany jest przewodniczący dla tego zgromadzenia. W zamierzeniu odznaczenia miałyby być nadane w rocznicę proklamowania niepodległości.

W Leockiej Akademii Nauk aktywnie rozpoczął się kolejny rok akademicki. Naukowcy wyruszyli z kolejną ekspedycją naukową, podczas której będą obserwowali rośliny i zwierzęta, a także opiszą ukształtowanie terenu i zaproponują Palatium nazwy obiektów geofizycznych. Równolegle Akademia przechodzi małą reorganizację. Zakład Literatury i Języka Leockiego oraz Zakład Sztuki i Kultury Leocji zostaną połączone w jeden Zakład Literatury i Kultury Leocji, a zadania odrobinę zapomnianego Zakładu Historii Mikronacji i Spraw Zagranicznych zostaną rozdzielone pomiędzy Centrum Badań Mikrospołecznych i Instytut Nauk Humanistycznych. Dzięki zmianom Akademia rozbudowała się o cztery nowe podfora, co miejmy nadzieję zaowocuje nowymi aktywnościami.