🎙️ Auditorium Disputandum

Korporacja uczonych i specjalistów podejmująca działania służące nauce i kulturze
Obrazek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

🎙️ Auditorium Disputandum

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
AUDITORIUM DISPUTANDUM
Leockiej Akademii Nauk


Auditorium Disputandum, nazywane Audium, to miejsce szczególne w siedzibie Leockiej Akademii Nauk. To tutaj Przewodniczący Akademii przekazuje informacje o podejmowanych decyzjach, a członkowie Akademii spotykają się w celu omówienia problemów naukowych, bieżących spraw organizacyjnych i planów na przyszłość.

Sala znajduje się na pierwszym piętrze budynku na wprost reprezentacyjnych schodów i obok gabinetów członków Akademii. Ciekawostką jest długi stół, który był do niedawna użytkowany w Palatium jako stół bankietowy. Został przeniesiony do siedziby Akademii po zakupieniu dla Palatium nowego i większego egzemplarza.

Na ścianach Audium znajdują się portrety Namiestników, którzy w ten symboliczny sposób czuwają nad codzienną pracą Akademii, a także herb Leockiej Akademii Nauk z dewizą - Rerum cognoscere causas et valorem, czyli uniwersalnym zawołaniem wszystkich naukowców - Poznawać przyczyny i wartości rzeczy.


Obrazek


Na tarczy herbowej znajduje się korona, która reprezentuje Namiestników i ich opiekę nad Leocką Akademią Nauk, ale jej umieszczenie na dole to symboliczne ustawienie nauki przed władzą. Trzy gwiazdy umieszczone powyżej wskazują na trzy rodzaje nauk - humanistyczne, ściśle oraz te, które dopiero zostaną odkryte. Symbolizują również schemat wszystkich działań naukowych - od pomysłu przez badanie do dowodu. Herb zamykają dwie otwarte księgi, które są symbolem swobodnej dyskusji, przyjęcia argumentów obu stron w sporach i poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Apolinary Montserrat »

Ludwik Tomović pisze:
18 mar 2020, 19:13
To jeszcze pytanie - jakie są warunki uznania tytułu naukowego z innego v-państwa?
Ametyst Faradobus pisze:
20 mar 2020, 13:06
Tu chyba nie ma jakiegoś przywiązania do tytułów.
Apolinary Montserrat pisze:
20 mar 2020, 16:14
Myślę, że ta kwestia wymaga szerszej dyskusji, bo stajemy przed wyborem czy (i jak) uznawać tytuły, ale również czy (i jakie) będziemy mieli tytuły w Leocji. Wspominałem o tytułach na Kongresie Mikronacji w RON, może będzie tam taka dyskusja, więc mielibyśmy również informację o tym jak inni to widzą.
Ludwik Tomović pisze:
22 mar 2020, 15:43
No tak, bo mam tytuł z Sarmacji, ale nie chciałbym go używać bezprawnie... :)

Przyjaciele Nauki,
Mamy już odpowiednie miejsce, więc czas wrócić do dyskusji zapoczątkowanej przez Kolegę Ludwika.
Myślę, że w zakresie metody uznawania tytułów Palatium da nam wolną rękę, aczkolwiek jeśli się mylę poprosimy Najczcigodniejszych Namiestników o sygnał. 🙂

Zagraniczne tytuły naukowe proponuję uznawać bezdyskusyjnie w przypadku naukowców przybywających z państw, z którymi Leocja podpisała traktaty o stosunkach dyplomatycznych lub umowy o współpracy naukowej.
Jeśli chodzi o tytuły rodzime proponuję uzależnić ich nadanie od ilości publikacji naukowych i skorzystać z ciągu Tetranacciego, tzn. 1 publikacja byłaby niezbędna do przyjęcia do Akademii, 2 pozwalałyby ubiegać się o tytuł magistra, 4 - doktora, 8 - profesora, 15 - profesora eksperticusa.
Dodałem tytuł prof. eks., ale można pomyśleć jeszcze o innych tytułach i rozbudować drabinkę do 6-7 tytułów, żeby poszerzyć wachlarz możliwości. No, ale to jest oczywiście kwestia dyskusyjna...
Drugą kwestią, która może wzbudzić emocje, to dopisek net., którego ja osobiście nigdy nie lubiłem i nie rozumiem jego genezy oraz potrzeby stosowania.
Co sądzicie o tych propozycjach?
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Ludwik Tomović Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Ana - Konstanz

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Ludwik Tomović »

Moim zdaniem również stosowanie net. jest niepotrzebne, idąc tym tropem i chcąc będąc konsekwentnym musielibyśmy stosować książę net., hrabia net., ksiądz net. etc...
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


/-/
dr net. ppor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavińskiej
Ana - Konstanz 28
25-257 Ana - Konstanz
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus Stempel
Przybysz
Lokalizacja: Dziadolin-Dwór

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Ametyst Faradobus »

Mi się ta tradycja podoba, zwłaszcza że się już przyjęła.

Co do tytułów to może, skoro jesteśmy akademią, zamiast bawić się w doktoraty i profesury wprowadzimy podział na kategorie członków? W Rosji jest na przykład rozróżnienie na "stopień naukowy" (kandydat i doktor nauk) i "tytuł naukowy" (docent, profesor, członek-korespondent akademii nauk, akademik). Może zatem po prostu rozbudowalibyśmy tę drugą kategorię plus nadawalibyśmy po prostu tytuł doktora?
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Urlopowany Król Hirschbergii i Weerlandu,
Ponownie Prezydent Republiki Bialeńskiej


Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Helwetyk Romański »

Ametyst Faradobus pisze:
28 mar 2020, 14:01
Mi się ta tradycja podoba, zwłaszcza że się już przyjęła.
Mnie się podoba dopisek, ale samego „net.”, jako skrótu od „netowy”, szczerze nie znoszę. Mogłoby być „mikr.”, „poll.”, „int.”, „ret.” (od sieci po łacinie)…
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus Stempel
Przybysz
Lokalizacja: Dziadolin-Dwór

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Ametyst Faradobus »

Ja z kolei długo miałem opory przed stosowanie tego, ale w czasem tak się do tego neta przyzwyczaiłem, że teraz jestem niechętny zmianie na tym polu.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Urlopowany Król Hirschbergii i Weerlandu,
Ponownie Prezydent Republiki Bialeńskiej


Obrazek
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Apolinary Montserrat »

Zanim zabiorę głos poszukuję zawsze dobrego określenia na powitanie. Z racji obecności w naszym gronie Najczcigodniejszego Namiestnika odczuwam dyskomfort pisząc Koledzy. Pozwolicie, że będę się do Was wszystkich zwracał Światli, Oświeceni lub jak wcześniej Przyjaciele Nauki. 🧐
Tyle - nomen omen - tytułem, wstępu. 🙂

Przechodząc do meritum i chcąc połączyć wszystkie pomysły mielibyśmy dość rozbudowaną ścieżkę kariery:
kandydat* → doktor** → docentprofesor członek-korespondent akademii nauk*** → akademik,
Moje uwagi:
* to bym chyba mimo wszystko zmienił na magistra, dostrzegam tutaj duży przeskok w postrzeganiu społecznym pomiędzy kandydatem a doktorem,
** doktor nauk byłby dobry dla specjalizujących się w jakiejś wąskiej dziedzinie, np. dr n. mat. dla naukowców matematyków, dr n. med. dla medyków, itp.
*** tutaj proponowałbym eksperta i eksperta-korespondenta dla zagranicznych współpracowników, którzy swoje główną aktywność naukową związali z inną instytucją, tym bardziej jeśli będziemy chcieli jako LAN nawiązać współpracę z naukowcem z zagranicy to z pewnością będzie to właśnie ekspert w jakiejś dziedzinie.
Jeśli uzgodnimy zachowanie liczby elementów to mielibyśmy wtedy taką drabinkę kariery naukowej w Leocji:
magisterdoktordocentprofesorekspertakademik.
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
Awatar użytkownika
Ametyst Faradobus Stempel
Przybysz
Lokalizacja: Dziadolin-Dwór

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Ametyst Faradobus »

Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Z racji obecności w naszym gronie Najczcigodniejszego Namiestnika odczuwam dyskomfort pisząc Koledzy.
Ja w środowiskach naukowych, jako rasowy dziad, zawsze używam form Kuledzy i Panie Kulego.
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Przechodząc do meritum i chcąc połączyć wszystkie pomysły mielibyśmy dość rozbudowaną ścieżkę kariery:
kandydat* → doktor** → docentprofesor członek-korespondent akademii nauk*** → akademik,
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Jeśli uzgodnimy zachowanie liczby elementów to mielibyśmy wtedy taką drabinkę kariery naukowej w Leocji:
magisterdoktordocentprofesorekspertakademik.
Całkiem ciekawe, chociaż zakłada to mieszanie realowych tytułów (kandydat, doktor) ze stanowiskami (docent). Inna sprawa, że kto nam broni. Pytanie, co w przypadku konieczności szukania ekwiwalentów tytułów zagranicznych?
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
* to bym chyba mimo wszystko zmienił na magistra, dostrzegam tutaj duży przeskok w postrzeganiu społecznym pomiędzy kandydatem a doktorem,
To w ogóle ciekawy przypadek, bo w krajach postradzieckich kandydat jest odpowiednikiem naszego doktora (PhD), a doktor nauk - habilitowanego. Z kolei jeszcze w Rosji carskiej kandydat to był bodajże właśnie odpowiednik magistra. Z takich pośrednich to w niektórych krajach są tzw. "małe doktoraty" (bardziej zawodowe), a w naukach teologicznych - pośredni stopień licencjusza, który niedawno chyba nawet przywrócono w Rotrii.
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
*** tutaj proponowałbym eksperta i eksperta-korespondenta dla zagranicznych współpracowników, którzy swoje główną aktywność naukową związali z inną instytucją, tym bardziej jeśli będziemy chcieli jako LAN nawiązać współpracę z naukowcem z zagranicy to z pewnością będzie to właśnie ekspert w jakiejś dziedzinie.
No w PAN i w RAN chociażby głównie po to są tytuły/stanowiska członka-korespondenta.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Urlopowany Król Hirschbergii i Weerlandu,
Ponownie Prezydent Republiki Bialeńskiej


Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Franklin Garamond »

Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Zanim zabiorę głos poszukuję zawsze dobrego określenia na powitanie. Z racji obecności w naszym gronie Najczcigodniejszego Namiestnika odczuwam dyskomfort pisząc Koledzy. Pozwolicie, że będę się do Was wszystkich zwracał Światli, Oświeceni lub jak wcześniej Przyjaciele Nauki. 🧐
Bracia w Nauce! Lub bardziej pokornie - przyjaciele w niewiedzy!
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Auditorium Disputandum LAN

Post autor: Helwetyk Romański »

Ametyst Faradobus pisze:
29 mar 2020, 15:34
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Przechodząc do meritum i chcąc połączyć wszystkie pomysły mielibyśmy dość rozbudowaną ścieżkę kariery:
kandydat* → doktor** → docentprofesor członek-korespondent akademii nauk*** → akademik,
Apolinary Montserrat pisze:
29 mar 2020, 14:42
Jeśli uzgodnimy zachowanie liczby elementów to mielibyśmy wtedy taką drabinkę kariery naukowej w Leocji:
magisterdoktordocentprofesorekspertakademik.
Całkiem ciekawe, chociaż zakłada to mieszanie realowych tytułów (kandydat, doktor) ze stanowiskami (docent). Inna sprawa, że kto nam broni.
Z cyklu „nie znam się, więc się wypowiem” — podoba mi się rosyjska nomenklatura, także dlatego, że jest częściowo odmienna od polskiej, przy czym nie dokonywałbym w niej skrótów. „Kandydat” brzmi dla mnie osobliwie, ale „kandydat nauk” już — godnie (a „doktor nauk” — wiadomo…). O ile trafnie przeglądam Wikipedię, docent w Rosji jest najniższym z tytułów naukowych. Zastanowiłbym się natomiast, czy zachodzi potrzeba dzielenia członków LAN na korespondentów i rzeczywistych. W każdym razie, skłaniałbym się ku pierwszej z propozycji.

Franklin Garamond pisze:
29 mar 2020, 15:41
Lub bardziej pokornie - przyjaciele w niewiedzy!
To by była piękna dewiza…
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leocka Akademia Nauk”