Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Franklin Garamond »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

Ciężko mi ocenić te liczby. Myślę, że możemy wyjść od tych 180 i zwiększać w miarę rozbudowy miasta lub wzrostu zapotrzebowania z różnych względów.
Ostatecznie na służbie będzie cały czas ponad 100 żandarmów, co prawda w różnych strukturach, ale wciąż. Mogę tylko w ocenie laika powiedzieć, że to powinno wystarczyć. Chyba żeby doliczyć jakąś kilkuosobową jednostkę szybkiego reagowania w ramach dodatkowego zaszeregowania, bo grupa antyterrorystyczna na potrzeby lotniska to jedno, ale jest jeszcze port i miasto. A bardziej problematyczny wydaje mi się port, niż lotnisko.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Ronon Dex »

Sądzę, że na początek grupa AT w sile ok. 20 ludzi wystarczy... Pozostaje 70 żandarmów w Porcie Lotniczym, co daje ok. 15 na służbie. Podobna liczba w porcie morskim.

40 w mieście - czyli jakiś 20 na komendzie (łącznie z jakąś grupą interwencyjną) i około 10 patroli 2-osobowych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Franklin Garamond »

Jak dla mnie - ma to sens.

Swoją drogą, tak tylko zagajając, czy i jak długa będzie u nas obowiązkowa służbą wojskowa? Jednak żołnierzy trzeba skądś wziąć i wyszkolić kadrę zawodową. Zapowiada się dość długotrwały proces.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Ronon Dex »

Franklin Garamond pisze:
14 maja 2020, 23:44
Swoją drogą, tak tylko zagajając, czy i jak długa będzie u nas obowiązkowa służbą wojskowa? Jednak żołnierzy trzeba skądś wziąć i wyszkolić kadrę zawodową. Zapowiada się dość długotrwały proces.
Należy się najpierw zastanowić nad tym czy w ogóle służba obowiązkowa jest potrzebna i celowa? taka służba jest (czy raczej była) charakterystyczna dla krajów posiadających duże liczebnie armie, tam gdzie liczy się to w dywizjach itd. No oczywiście pomijam takie specyficzne przypadki jak Izrael itp.

U nas mamy do czynienia z 80-tysięcznym społeczeństwem i Gwardią liczącą ok. 1500 ludzi, w tym 500 to pełniąca policyjne role Żandarmeria. Z tego tysiąca, który pełni funkcje typowo wojskowe tylko nieco ponad 200 ludzi to kompania zmechanizowana, a reszta to (poza logistyką) eskadra lotnicza i załoga jakiegoś okrętu. Miejsca na tzw. "funkcje proste", które mogliby pełnić ludzie z przymusowego poboru jest niewiele. Ponadto taka obowiązkowa służba ma sens wtedy gdy się chce wytworzyć jakieś większe rezerwy, wtedy gdy chce się mobilizacyjnie rozbudowywać siły wojskowe... Tylko aby to robić to trzeba jeszcze utrzymywać (i to w służbie zawodowej) kadrę specjalistów dla takiego mobilizacyjnego rozwinięcia. Czyli musiałyby istnieć pododdziały skadrowane - osiągające gotowość dopiero po mobilizacji. Musiałby by być sprzęt dla takiego pododdziału mobilizowanego i ludzie zajmujący się tym sprzętem oraz mający pełnić funkcje dowódcze i specjalistyczne.

Może chcąc mieć możliwość zwiększania potencjału militarnego to pójść w kierunku "ochotniczej milicji"?
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Franklin Garamond »

Dlatego też napisałem "czy" 🙂 To bardziej pytanie o sposób podejścia do kształtowania/wyłaniania kadr Gwardii. Lotnictwo szkoli się w Republice Bialeńskiej, powiedzmy, że ludzie o predyspozycjach się znaleźli, zapewne marynarka też będzie musiała przejść tam przeszkolenie. Skądś jednak tych ludzi, do marynarki, kompanii zmechanizowanej, logistyki itd. trzeba wziąć.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Helwetyk Romański »

Ronon Dex pisze:
15 maja 2020, 6:43
Może chcąc mieć możliwość zwiększania potencjału militarnego to pójść w kierunku „ochotniczej milicji”?
Czy chodziłoby tutaj o coś na podobieństwo Gwardii Narodowej USA lub milicji stanowych, względnie brytyjskiego Army Reserve? Merytorycznie nie jestem w stanie zająć stanowiska, natomiast głośno zastanawiam się, czemu mogłoby służyć potencjalne zwiększenie potencjału militarnego — tak w wymiarze narracyjnym (ochotnicze jednostki na wzór gwardii lennych?), jak i „praktycznym” (obecnie brak nam wspólnej platformy wojennej, w ramach której można byłoby takie siły wykorzystać).

I nie, nie jest to wypowiedź z cyklu „nie ma sensu”, a wręcz przeciwnie… międzynarodowe manewry wojenne, których rezultat nie byłby z góry ustalony, byłyby, moim skromnym zdaniem, doskonałym polem do współpracy i rywalizacji. To tak z ukosa… (Pamiętając o systemie [mention]Karl von Schwarzengrau[/mention], gdzie liczę na to, że uda się w końcu wygospodarować czas na uważną lekturę).
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Ronon Dex »

Franklin Garamond pisze:
15 maja 2020, 7:57
Skądś jednak tych ludzi, do marynarki, kompanii zmechanizowanej, logistyki itd. trzeba wziąć.
Ale przecież nie z przymusowego poboru... Służba wojskowa to jeden ze sposobów na zawód, a więc zapewne znajda się chętni do takiej drogi życiowej.
Helwetyk Romański pisze:
15 maja 2020, 10:15
Czy chodziłoby tutaj o coś na podobieństwo Gwardii Narodowej USA lub milicji stanowych, względnie brytyjskiego Army Reserve? Merytorycznie nie jestem w stanie zająć stanowiska, natomiast głośno zastanawiam się, czemu mogłoby służyć potencjalne zwiększenie potencjału militarnego — tak w wymiarze narracyjnym (ochotnicze jednostki na wzór gwardii lennych?), jak i „praktycznym” (obecnie brak nam wspólnej platformy wojennej, w ramach której można byłoby takie siły wykorzystać).
Prędzej coś w rodzaju milicji stanowych. Też nie uważam by była konieczność i sens tworzenia podbudowy do rozwinięcia mobilizacyjnego. Np rozwijania naszej kompanii w batalion przy użyciu rezerwistów... niech lepiej pozostanie profesjonalnym pododdziałem złożonym z zawodowych żołnierzy.

Natomiast nasza wyspa jest w zdecydowanej większości porośnięta lasami, z jednym miastem/stolicą poza którym zapewne najpierw powstaną jakieś wsie i niezbyt duże oraz niezbyt rozwinięta (przynajmniej początkowo) infrastruktura drogowa. W tym przypadku taka lokalna milicja byłaby bardziej pożyteczna niż z konieczności słabo wyszkolone (z poborowym nigdy nie będzie profesjonalnych żołnierzy), ale rozbudowywane mobilizacyjnie pododdziału Gwardii.

Można też, jeżeli rozwiniemy pomysł tych niewielkich majątków ziemskich uznać, że udział w milicji jest też formą na podnoszenie statusu gospodarza. Bo milicja bazuje na sprzęcie, który jest ich prywatną własnością...

Natomiast można zrobić pewne zobowiązania od przedsiębiorstw... np. w razie konieczności sprzęt latający ITL mógłby stać się wzmocnieniem lotnictwa gwardii. Planuje przecież śmigłowce i te małe samoloty... w razie zagrożenia mogłyby wzmocnić Gwardię. Zresztą nie tylko one... realowe odpowiedniki naszych DL-35 w konflikcie falklandzkim pełniły role zakłócania systemu obrony poprzez tworzenie fałszywych ech radarowych... odciągały uwagę od lecących do walki maszyn myśliwskich i szturmowych, wykorzystując to, że dzięki swoim właściwościom (wielkość, parametry lotu) są łatwe do pomylenia z odrzutowym samolotem bojowym.

Jak na razie to garść luźnych pomysłów do ubrania w konkrety gdy zakończymy proces tworzenia GPL.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz Ferina
Przybysz
Lokalizacja: Terina

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Tomasz Ferina »

Jako fan organizacji wojskowych i paramilitarnych bardzo jestem ciekaw planów na przyszłość.
(-) Tomasz Ferina
Awatar użytkownika
Tomasz Ferina
Przybysz
Lokalizacja: Terina

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Tomasz Ferina »

Tomasz Ferina pisze:
02 cze 2020, 20:48
Jako fan organizacji wojskowych i paramilitarnych bardzo jestem ciekaw planów na przyszłość.
[mention]Ronon Dex[/mention] czy tworzenie gwardii postępuje? Jakie są plany (choćby te najbliższe)?
(-) Tomasz Ferina
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Ronon Dex »

Gwardia się tworzy... niestety "w kawałkach" i w zaciszu mojego komputera. Winna realioza ostatnich ponad dwóch miesięcy (trochę wyjazdów oraz konieczność obrabiania w robocie 1,5 etatu... niestety dzisiaj zatrudnienie człowieka z sensem to duży problem), ale lipiec i sierpień powinien mi trochę odpuścić - to i powinienem znaleźć więcej czasu dla Mikroświata.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz Ferina
Przybysz
Lokalizacja: Terina

Tworzenie Gwardii Palatynatu Leocji - temat roboczy.

Post autor: Tomasz Ferina »

W takim razie trzymam kciuki. Ewentualnie może w czymś mogę pomóc?
(-) Tomasz Ferina
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”