Szwalnia znajduje się w budynku wzorowanym na starych, przemysłowych obiektach w scholandzkim stylu. Pomarańczowe cegły, grube, metalowe ramy wielkich okien oraz duże drewniane drzwi frontowe. W środku ustawione są rzędy krosen, które od rana przeciągają kolejne metry wełnianych nici by na końcu wypuścić barwną kratę.
Na początku listopada 2022 roku Namiestnik @Helwetyk Romański powołał do życia ideę Galerii Tartanów. Od tego czasu w szwalni panowało mocne poruszenie. Nikt wcześniej nie pomyślał by zebrać to w jednym miejscu i wystawić do... "podziwiania". Oczywiście istniały i wciąż istnieją plany stworzenia ogólnego rejestru tartanów w ramach struktur władzy Leocji, ale nie myślano o tym by chwalić się projektami. Wkrótce ruszyły plany. Powołano zespół, który miał zająć się określeniem miejsca dla takiego projektu, jego wyglądu, działania i samej organizacji. Dzisiaj po wielu dniach pracy i planowania wszystko dobiegło końca.
Z rezydencji nad Jeziorem Łabędzim - Sterbegericht wieczorową porą wyjechał dawno niewidziany Recsler Govantinii. Czarne, zmodyfikowane pod kątem bezpieczeństwa auto, które w czasach swojej premiery było jednym z najlepszych w rajdach, mknęło po ośnieżonej drodze, tnąc ciemność żółtym światłem z dwóch wielkich reflektorów. Za nim w pewnej odległości jechał SUV, który był tutaj w razie jakiejkolwiek potrzeby. Wkrótce zajechali na podjazd przed Szwalnią. Anastasia wysiadła z samochodu i przywitała się z grupką mieszkańców zgromadzoną na zewnątrz, radnymi dzierżawy oraz pracownikami.
- Szanowni Państwo chciałabym Was bardzo serdecznie przywitać na otwarciu Brzozopolańskiego Muzeum Tartanów. Idea zarzucona przez Czcigodnego Namiestnika Romańskiego kwitła w naszych głowach przez ostatnie tygodnie i oto efekt. Chciałabym więc z tego miejsca podziękować za jej zasianie i uznanie tego pomysłu na tyle by wnosić o jakąś formę jego reprezentacji. Szanowni Państwo, Brzozopolańskie Muzeum Tartanów będzie sukcesywnie poszerzało swoje zbiory o każdy nowy tartan, który zostanie przyznany lub zaprojektowany przez nasz zespół. Każdy chętny zobaczenia, jak odbywa się produkcja, jakie są jej dotychczasowe efekty może przyjechać do Brzozopól, do tej szwalni i za niewielką opłatą zwiedzić jej wydzielone wnętrza, które dostarczą Wam wiedzy. Jeszcze raz dziękuję. Szczęść Leocjo. - błysk kilku fleszy, seria pytań i wszyscy zebrani przed budynkiem weszli do środka by wypić coś na ogrzanie i zobaczyć wystawę tartanów.
Tartan "Edelweiss"
Tartan "Felicitas"
Tartan "Windsachen"
Tartan "Everrun"
Tartan "Popow"
Tartan "Bocian"