System, który przyjęto w Gwardii OL jest bardzo podobny do systemu, który opracowałem na początku 2014 dla śp. Republiki Bialeńskiej. Jest to zabieg całkowicie zamierzony - wszak mieszkańcami Oceanii są w dużej mierze emigranci z Bialenii, a żołnierzami Gwardii głównie ludzie, którzy wcześniej służyli w Siłach Zbrojnych Republiki Bialeńskiej oraz w Gwardii Razorna (mojego lenna w Bialenii). Czerpanie więc z bialeńskich wzorców jest na terenie Oceanii całkowicie naturalne i celowe, a sam system umożliwił łatwe zachowanie stopni wojskowych posiadanych wcześniej przez emigrantów bialeńskich.
Z racji faktu, że Gwardia Oceanii Leockiej jest formacją wojskową niezbyt dużą liczebnie - obecnie na poziomie 5000-6000 ludzi, to zrezygnowano z jakiś rozbudowanych stopni generalskich, a w przypadku Sił Lądowych (w zasadzie piechoty morskiej) oraz Sił Powietrznych najwyższym stopniem jest brygadier. Jest to stopień dowódcy danego rodzaju wojsk.
W przypadku Sił Morskich zdecydowałem się jednak na stopień admirała (zamiast brygadiera z innych rodzajów wojsk) - z racji specyfiki Oceanii, gdzie akurat siły morskie są bardziej rozbudowane i tutaj taki stopień może mieć zastosowanie.
W schemacie stopni Sił Lądowych ujęto 19-ty stopień wojskowy Generała Gwardii - jest to ranga zarezerwowana dla dowódcy Gwardii Oceanii Leockiej.
1. Gwardzista
2. Starszy gwardzista
3. Specjalista
4. Kapral
5. Starszy kapral
6. Sierżant
7. Starszy sierżant
8. Sierżant sztabowy
9. Starszy sierżant sztabowy
10. Chorąży
11. Starszy chorąży
12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan
15. Major
16. Podpułkownik
17. Pułkownik
18. Brygadier
19. Generał Gwardii
1. Szeregowy
2. Starszy szeregowy
3. Specjalista
4. Kapral
5. Starszy kapral
6. Sierżant
7. Starszy sierżant
8. Sierżant sztabowy
9. Starszy sierżant sztabowy
10. Chorąży
11. Starszy chorąży
12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan
15. Major
16. Podpułkownik
17. Pułkownik
18. Brygadier
1. Marynarz
2. Starszy marynarz
3. Specjalista
4. Mat
5. Starszy mat
6. Bosman
7. Starszy bosman
8. Bosman sztabowy
9. Starszy bosman sztabowy
10. Chorąży
11. Starszy chorąży
12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan
15. Komandor podporucznik
16. Komandor porucznik
17. Komandor
18. Admirał
Amblematy stosowane na polowych mundurach gwardyjskich:
1. Flaga Oceanii Leockiej
Flagi noszone są na rękawach mundurów polowych obustronnie. Przy czym zasadą umieszczenia flag jest zawsze "drzewcem do przodu"...
Flaga występuje w dwóch odmianach: standardowej - barwnej oraz o obniżonej widzialności czyli w kolorystyce zbliżonej do barw munduru polowego.
2. Logo Gwardii Oceanii - również w dwóch odmianach: standard oraz o obniżonej widzialności.
Jest to niewielki emblemat umieszczany na prawym rękawie niektórych elementów mundurowych jak bluzy mundurów polowych czy sweter.
3. Napis "Gwardia Oceanii" - jak inne elementy w dwóch odmianach, jest umieszczany na prawym rękawie niektórych elementów mundurowych (bluzy polowe, sweter).
4. Emblematy stosowane na kamizelkach balistycznych/taktycznych - umieszczane są w różnych miejscach z przodu kamizelek (ich forma i kształt zależy od rodzaju kamizelki). Składają się z elementu godła Oceanii oraz napisu "Gwardia Oceanii" lub "Gwardia Oceanii Leockiej" (w zależności od ilości miejsca i wielkości emblematu).
Podobnie jak inne elementy symboliki gwardyjskiej maja dwie odmiany - zwykłą i i obniżonej widzialności.
c.d.n.