[OCEANIA] Stopnie wojskowe, mundury, symbolika w Gwardii

Opiekun: Ronon Dex

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[OCEANIA] Stopnie wojskowe, mundury, symbolika w Gwardii

Post autor: Ronon Dex »

W związku z postępującymi pracami nad uporządkowaniem i usystematyzowaniem wszelkich spraw w Gwardii Oceanii Leockiej nadszedł czas też na sprawę stopni wojskowych.

System, który przyjęto w Gwardii OL jest bardzo podobny do systemu, który opracowałem na początku 2014 dla śp. Republiki Bialeńskiej. Jest to zabieg całkowicie zamierzony - wszak mieszkańcami Oceanii są w dużej mierze emigranci z Bialenii, a żołnierzami Gwardii głównie ludzie, którzy wcześniej służyli w Siłach Zbrojnych Republiki Bialeńskiej oraz w Gwardii Razorna (mojego lenna w Bialenii). Czerpanie więc z bialeńskich wzorców jest na terenie Oceanii całkowicie naturalne i celowe, a sam system umożliwił łatwe zachowanie stopni wojskowych posiadanych wcześniej przez emigrantów bialeńskich.

Z racji faktu, że Gwardia Oceanii Leockiej jest formacją wojskową niezbyt dużą liczebnie - obecnie na poziomie 5000-6000 ludzi, to zrezygnowano z jakiś rozbudowanych stopni generalskich, a w przypadku Sił Lądowych (w zasadzie piechoty morskiej) oraz Sił Powietrznych najwyższym stopniem jest brygadier. Jest to stopień dowódcy danego rodzaju wojsk.

W przypadku Sił Morskich zdecydowałem się jednak na stopień admirała (zamiast brygadiera z innych rodzajów wojsk) - z racji specyfiki Oceanii, gdzie akurat siły morskie są bardziej rozbudowane i tutaj taki stopień może mieć zastosowanie.

W schemacie stopni Sił Lądowych ujęto 19-ty stopień wojskowy Generała Gwardii - jest to ranga zarezerwowana dla dowódcy Gwardii Oceanii Leockiej.
Stopnie wojskowe Sił Lądowych:


Obrazek

1. Gwardzista
2. Starszy gwardzista
3. Specjalista

4. Kapral
5. Starszy kapral

6. Sierżant
7. Starszy sierżant
8. Sierżant sztabowy
9. Starszy sierżant sztabowy

10. Chorąży
11. Starszy chorąży

12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan

15. Major
16. Podpułkownik
17. Pułkownik

18. Brygadier

19. Generał Gwardii


Stopnie wojskowe Sił Powietrznych:


Obrazek

1. Szeregowy
2. Starszy szeregowy
3. Specjalista

4. Kapral
5. Starszy kapral

6. Sierżant
7. Starszy sierżant
8. Sierżant sztabowy
9. Starszy sierżant sztabowy

10. Chorąży
11. Starszy chorąży

12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan

15. Major
16. Podpułkownik
17. Pułkownik

18. Brygadier

Stopnie wojskowe Sił Morskich:


Obrazek

1. Marynarz
2. Starszy marynarz
3. Specjalista

4. Mat
5. Starszy mat

6. Bosman
7. Starszy bosman
8. Bosman sztabowy
9. Starszy bosman sztabowy

10. Chorąży
11. Starszy chorąży

12. Podporucznik
13. Porucznik
14. Kapitan

15. Komandor podporucznik
16. Komandor porucznik
17. Komandor

18. Admirał

Amblematy stosowane na polowych mundurach gwardyjskich:

1. Flaga Oceanii Leockiej

Flagi noszone są na rękawach mundurów polowych obustronnie. Przy czym zasadą umieszczenia flag jest zawsze "drzewcem do przodu"...

Obrazek

Flaga występuje w dwóch odmianach: standardowej - barwnej oraz o obniżonej widzialności czyli w kolorystyce zbliżonej do barw munduru polowego.

Obrazek

Obrazek

2. Logo Gwardii Oceanii - również w dwóch odmianach: standard oraz o obniżonej widzialności.

Jest to niewielki emblemat umieszczany na prawym rękawie niektórych elementów mundurowych jak bluzy mundurów polowych czy sweter.

Obrazek

Obrazek

3. Napis "Gwardia Oceanii" - jak inne elementy w dwóch odmianach, jest umieszczany na prawym rękawie niektórych elementów mundurowych (bluzy polowe, sweter).

Obrazek

Obrazek

4. Emblematy stosowane na kamizelkach balistycznych/taktycznych - umieszczane są w różnych miejscach z przodu kamizelek (ich forma i kształt zależy od rodzaju kamizelki). Składają się z elementu godła Oceanii oraz napisu "Gwardia Oceanii" lub "Gwardia Oceanii Leockiej" (w zależności od ilości miejsca i wielkości emblematu).

Podobnie jak inne elementy symboliki gwardyjskiej maja dwie odmiany - zwykłą i i obniżonej widzialności.

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek
c.d.n.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[OCEANIA] Stopnie wojskowe, mundury, symbolika w Gwardii

Post autor: Ronon Dex »

W toku dalszych prac nad umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy Gwardii Oceanii Leockiej sprawą ważną stało się opracowanie stosownego umundurowania, przystosowanego do warunków panujących na wyspach oraz tworzącego kompletne zestawy.

Dotychczas Gwardia Oceanii korzystała z różnych zapasów mundurowych, które przywieziono podczas ewakuacji z Bialenii. Udało się co prawda zadowalająco umundurować gwardzistów, ale efektem korzystania z zapasów była niejednolitość umundurowania, braki w zakresie odzieży specjalnej, a do tego doszedł problem zużywania się posiadanych elementów umundurowania.

Na skutek zapotrzebowania gwardii powstało w Koga (na wyspie Mauna) niewielkie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją umundurowania i oporządzenia wojskowego. Oczywiście same materiały jesteśmy zmuszeni sprowadzać z zagranicy, bo na wyspach oceanii nie ma warunku do uprawy np. bawełny. Pojawiła się jednak możliwość sprowadzania potrzebnych materiałów np. z Nan Di, gdzie jest rozwinięty przemysł tekstylny.

Można, więc było przystąpić do projektowania, a następnie (po zaakceptowaniu przez czynniki oficjalne) produkcji na potrzeby Gwardii Oceanii Leockiej.

W pierwszym etapie opracowano wzory elementów umundurowania oraz zaproponowano ich kolorystykę. Same wzory zostały szybko zaakceptowane przez Dowództwo Gwardii, natomiast kwestia kolorystyki pozostaje jeszcze otwarta - w tej chwili testowane są trzy propozycje w tym zakresie, a producent dostarczył odpowiednie partie testowe.

Przestawiony kompletny zestaw mundurowy otrzymał oznaczenie M23 i składa się z następujących zestawów:

1/ Mundur polowy

Jest to umundurowanie przeznaczone do codziennego użytkowania i składa się z:

- bluzy polowej M23/BPD
- bluzy polowej M23/BPK
- swetra polowego M3/SWS
- spodni polowych M23/SPS
- trzewików M23/TPS


Obrazek


Bluza polowa M23/BPD jest typową długa bluzą z czterema kieszeniami z przodu i dwoma kieszeniami na rękawach oraz jest przeznaczona do noszenia wraz z pasem głównym.


Obrazek


Krótka bluza polowa M23/BPK jest elementem umundurowania polowego noszonego w sytuacjach gdy żołnierz korzysta z kamizelek taktycznych lub balistycznych. Jest pozbawiona kieszeni z przodu (ponieważ kamizelka i tak uniemożliwia korzystanie z takiego elementu) i pozostawiono w niej tylko kieszenie na rękawach (o konstrukcji analogicznej jak z przypadku bluzy długiej). Bluza jest noszona jako "wpuszczona w spodnie" i nie stosuje się w tym przypadku pasa głównego.


Obrazek


Co prawda temperatury na wyspach Oceanii rzadko kiedy spadają poniżej 20 stopni to nie przewidziano elementów w postaci kurtek ocieplanych. Jednak aby w razie potrzeby zabezpieczyć żołnierza przed chłodem (co może mieć miejsce np. w warunkach nocnych na pokładach jednostek pływających) wprowadzono też lekki sweter M23/SWP, którym można zastąpić bluzę M23/BPK. Analogicznie do krótkiej bluzy ma on tylko kieszenie na rękawach.

Do wszystkich powyższych zestawów stosuje się identyczne spodnie polowe M23/SPS. Mają one wzmocnienie kroku oraz sześć kieszeni: dwie przednia, dwie boczne i dwie tylne.

W przypadku powyższego umundurowania polowego występują zasadniczo trzy typy nakrycia głowy:
- beret z godłem i oznaką stopnia wojskowego (M23/BGS)
- kapelusz tropikalny (M23/KTP),
- wełniana czapka typu beanie (M23/CWP).

W związku z warunkami panującymi na wyspach Oceanii (wysokie temperatury przez większość roku) zdecydowano się na użycie w umundurowaniu polowym 100-procentowej bawełny, bez domieszek z tworzyw sztucznych. Co prawda skraca to okres używalności elementów mundurowych, ale zapewnia większy komfort codziennego użytkowania w warunkach Oceanii.

2/ Mundur bojowy

Mundur bojowy jest elementem przeznaczonym do użytkowania bojowego i w tym przypadku zastosowano 25-procentową domieszkę poliestru (dla wzmocnienia tkaniny), odpowiednie wzmocnienia w "newralgicznych miejscach" oraz ochraniacze na kolana i łokcie wykonane również z tworzywa sztucznego.

Opracowano dwa rodzaje takiego umundurowania:


a/ mundur bojowy ogólnowojskowy - składający się z bluzy M23/BPT, spodni polowych M23/SPT oraz butów taktycznych M23/TPT

Obrazek


Bluza może być noszona kołnierzem postawionym lub rozpiętym.


Obrazek


Do umundurowania bojowego wydaje się specjalistyczną bieliznę podnoszącą komfort użytkowania munduru w warunkach Oceanii.


Obrazek



b/ kombinezon dla członków załóg wozów bojowych (kombinezon M23/KCZ i buty M23/TCZ)

Obrazek

Jeżeli żołnierz nie używa hełmu to typowym nakryciem głowy w tym przypadku jest czapka z daszkiem tzw. "patrolówka" (M23/CTP).


3/ Mundur roboczy

Do prac fizycznych, obsługi sprzętu i innych "brudnych zadań" przewidziano mundur roboczy składający się ze wzmocnionej bluzy długiej z kieszeniami zewnętrznymi (M23/BRW), spodni roboczych (M23/SRW) i butów roboczych M23/TRW.


Obrazek


W przypadku munduru roboczego zwykle używana jest czapka z daszkiem M23/CCU.


4/ Odzież nieprzemakalna

Na wyspach Oceanii panują zasadniczo dość wysokie temperatury, ale okresowo występują silne opady deszczu. Potrzebny jest więc stosowny ubiór chroniący przed opadami. Składa się on z bluzy nieprzemakalnej z kapturem (M23/BPN) i wzmocnieniami oraz spodni nieprzemakalnych (M23/SPN).


Obrazek


5/ Odzież ochronna

Dla zabezpieczenia żołnierzy przed ewentualnych skażeniem promieniotwórczym, chemicznym i biologicznym opracowano odzież ochronna M23/ABC. Jest to kombinezon z kapturem i ochraniacze na buty, który zakłada się na umundurowanie w przypadkach wystąpienia skażenia.


Obrazek


Odzieży ochronnej używa się wraz z maską przeciwgazową (na ilustracji tylko dla przykładu - odpowiedni model jest w fazie opracowania), a obszerny kaptur ze ściągaczem umożliwia noszenie hełmu. Odzież ochronna po rozpakowaniu z hermetycznego pokrowca i użyciu podlega wymianie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

[OCEANIA] Stopnie wojskowe, mundury, symbolika w Gwardii

Post autor: Helwetyk Romański »

Czekam na wersje barwne!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[OCEANIA] Stopnie wojskowe, mundury, symbolika w Gwardii

Post autor: Ronon Dex »

Helwetyk Romański pisze:
06 lis 2023, 11:23
Czekam na wersje barwne!
W tej chwili trwają testy w warunkach terenowych trzech wybranych do ostatniego etapu konkursu "mundurowego"...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W chwili obecnej Siły Lądowe (czyli w sumie nasza piechota morska) skłania się ku wariantowi 1 (pierwszy w lewej), natomiast Siły Powietrzne ku wariantowi 2 (środkowy), natomiast Siły Morskie wybiorą raczej tradycyjny, jednolity granatowy uniform. Przy czym możliwe będzie przydzielenie dodatkowo niektórym marynarzom (grupy wypadowe) mundurów w kamuflażu i tutaj Siły Morskie dostosują się do wariantu wybranego przez Siły Lądowe, bo generalnie w takich zadaniach będą ze sobą często współdziałać.

Komplety barwne zostaną już przedstawione wraz tabelami należności oraz oporządzeniem (kamizelki, hełmy, plecaki itd.).
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oceania Leocka”