Zwracam się z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie ekspertyzy środowiskowej, która pozwoliłaby na wytypowanie najbardziej odpowiedniejszego miejsca na ulokowanie obserwatorium Aurian w Palatynacie Leocji. Nasz projekt ma na celu stworzenie placówki naukowej o wysokim standardzie, która będzie służyła badaniom nad aktywnością naszej najbliższej gwiazdy i jego wpływem na Pollińskie życie.
Ekspertyza środowiskowa powinna uwzględniać następujące kryteria:
Warunki Atmosferyczne i Klimatyczne
Średnie roczne nasłonecznienie oraz liczba dni bezchmurnych
Warunki Geograficzne i Topograficzne
Stabilna lokalizacja z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym
Wpływ na Środowisko Naturalne
Wpływ budowy i funkcjonowania obiektu na lokalne ekosystemy
Dostępność i Infrastruktura
Zapewnienie odpowiednich warunków logistycznych i energetycznych
Jestem przekonany, że przeprowadzenie rzetelnej ekspertyzy środowiskowej pozwoli na wytypowanie najlepszego miejsca na ulokowanie obserwatorium. Proszę także o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku oraz wskazanie możliwego terminu przeprowadzenia ekspertyzy. W przypadku potrzeby dodatkowych informacji, jestem do Państwa dyspozycji.
w załączeniu przekazuję ekspertyzę środowiskową Leockiej Akademii Nauk w sprawie możliwych lokalizacji podmiotu obserwacji mikrokosmosu.
Z wyrazami szacunku,
· E K S P E R E T Y Z A · Ś R O D O W I S K O W A ·
45611/LAN
Przedmiot wniosku skierowanego do Leockiej Akademii Nauk
W dniu 19 lipca 2024 r. do Leockiej Akademii Nauk wpłynęło pismo, stanowiące wniosek o ekspertyzę środowiskową w sprawie lokacji podmiotu obserwacji mikrokosmosu. Podmiot wnioskujący jest zarządzany przez prywatnego przedsiębiorcę. W zamierzeniu inwestora lokalizacja spełniać musi odpowiednie dla tej inwestycji warunki atmosferyczne, klimatyczne, geograficzne oraz musi zapewniać dostępność do infrastruktury.
Metody badawcze i ustalenia faktyczne
Do sporządzenia ekspertyzy wykorzystano analizę komputerową metodą SALVUM oraz oględziny stanu faktycznego w wytypowanych miejscach inwestycji.
Możliwe umiejscowienie inwestycji na mapie Leocji
Lokacje na mapie fiologicznej
Analizy innych ośrodków naukowych, prywatne lub komercyjne
Akademia nie otrzymała analiz innych podmiotów w przedmiotowym zakresie.
Analiza dla wyznaczonych lokacji
Badania fiologiczne pozwalają na bezpieczną budowę inwestycji w trzech lokalizacjach. W lokacjach wyznaczonych przez Akademię występuje najmniej nieprzewidzianych zjawisk naturalnych, w tym nagłych zmian temperatur, okresowego zalewania terenów i występowania wstrząsów sejsmicznych. Nie stwierdzono występowania roślin i zwierząt ściśle chronionych ze względu na zagrożenie wyginięciem. Uzyskano pozytywną ocenę w analizie gleb i stabilności terenu. Stwierdzono niski próg zanieczyszczenia światłem oraz spełnianie warunku wymaganej odległości od siedzib ludzkich.
Wynik analizy Leockiej Akademii Nauk
Akademia opiniuje inwestycję pozytywnie. Proponowane lokalizacje możliwie najpełniej spełniają oczekiwania określone przez inwestora oraz warunki środowiskowe, które są wymagane dla inwestycji tego rodzaju. Najmniejsze nakłady finansowe na infrastrukturę zapewnia lokalizacja na północy Leocji w pobliżu Bialeńskiej Bazy Lotniczo-Morskiej.
Zalecenia Leockiej Akademii Nauk w przedmiocie wniosku
Realizacja inwestycji wymaga uzyskania aprobaty władz Palatynatu Leocji. W przypadku lokalizacji na północy Leocji inwestycja wymagać będzie dodatkowo aprobaty dowództwa Bialeńskiej Bazy Lotniczo-Morskiej w zakresie podłączenia do infrastruktury. W przypadku realizacji inwestycji według niniejszej ekspertyzy Leocka Akademia Nauk aprobuje ją pro futuro na okres 6 miesięcy, czyli do 15 maja 2025 r.