[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Lokalizacja: Grünerwald

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Piotr Romanow »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

Legion, skąd my tylu piechurów znajdziemy. :D
Jego Najjaśniejsza Cesarska Mość, Cesarz Nan Di, Imperator Brodrii, Pan rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Książe Aquelii, Hospodar Dehreiny Wschodniej
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Piotr Romanow pisze:
04 sie 2022, 14:54
Legion, skąd my tylu piechurów znajdziemy. :D
:D niby tak, ale to tylko nazewnictwo.
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Anastasia Windsachen pisze:
04 sie 2022, 14:50
Kirasjerzy i Dragoni ze względu na umundurowanie.
Co do umundurowania to akurat Kirasjerzy jako formacja reprezentacyjna prezentowali by się doskonale... ale obie to formacje kawalerii, przy czym ta druga walczy pieszo (a tylko się konno przemieszcza). Oczywiście nazwa "kirasjerzy" pasuje tez do formacji zmechanizowanej, bo one często przyjmowały tradycje właśnie ciężkiej jazdy (ciężkiej w rozumieniu XVIII/XIX wieku).
Anastasia Windsachen pisze:
04 sie 2022, 14:50
Jak tylko wybierzemy nazwę to przystąpię do stworzenia dla formacji sztandaru, herbu i za niedługo powinny się okazać inne ceremonialne sprawy.
Mogę potem jakiś mundur opracować... jak już będzie symbolika.
Obrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Mundury mamy już opracowane dla nich. Zarówno galowe, służbowe, jak i pełne (angielskie Full Dress). Także nie trzeba sobie tym głowy już zaprzątać.

Obrazek
Obrazek

viewtopic.php?f=29&t=1213
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Samuel Radziwiłł Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Radziwiłł

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Samuel Radziwiłł »

Podoba mi się to rzymskie podejście.

Struktury to Legion - Kohorta - Manipuł - Centuria

Funkcje to Legaci, Prefekci, Trybuni
(-)Samuel książe Radziwiłł
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Samuel Radziwiłł pisze:
04 sie 2022, 22:34
Podoba mi się to rzymskie podejście.

Struktury to Legion - Kohorta - Manipuł - Centuria
Mozna jeszcze dodać występujące w jeździe turmy i dekurie...
Samuel Radziwiłł pisze:
04 sie 2022, 22:34
Funkcje to Legaci, Prefekci, Trybuni
Co więcej... dośc złożony system nazewnictwa funkcji też na niższych szczeblach daje sporo możliwości "słowotwórczych" dla opracowania systemu stopni. Bo skoro jak widzę do głosu doszła tendencja tworzenia systemów odbiegającyuch od współczesnych realowych to czemu nie iść po całości i nie kombinować mieszanek nazewniczych, ale utworzyć nazwy własne powstałe poprzez spolszczenie określeń rzymskich.

Na przykład zamiast kaprala były optio, a zamiast sierżantów dekurion i tesseriusz. Stopnie chorążych to np. aquailifer i signifer, z oficerskimi tez nie byłoby by problemu, bo centurioni mieli nazewnictwo też rozbudowane (nie byli równi jeden drugiemu, zależało to od numeru centurii w kohorcie).
Obrazek
Awatar użytkownika
Samuel Radziwiłł Stempel
Obywatel
Lokalizacja: Radziwiłł

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Samuel Radziwiłł »

Ronon Dex pisze:
05 sie 2022, 5:55
Samuel Radziwiłł pisze:
04 sie 2022, 22:34
Podoba mi się to rzymskie podejście.

Struktury to Legion - Kohorta - Manipuł - Centuria
Mozna jeszcze dodać występujące w jeździe turmy i dekurie...
Samuel Radziwiłł pisze:
04 sie 2022, 22:34
Funkcje to Legaci, Prefekci, Trybuni
Co więcej... dośc złożony system nazewnictwa funkcji też na niższych szczeblach daje sporo możliwości "słowotwórczych" dla opracowania systemu stopni. Bo skoro jak widzę do głosu doszła tendencja tworzenia systemów odbiegającyuch od współczesnych realowych to czemu nie iść po całości i nie kombinować mieszanek nazewniczych, ale utworzyć nazwy własne powstałe poprzez spolszczenie określeń rzymskich.

Na przykład zamiast kaprala były optio, a zamiast sierżantów dekurion i tesseriusz. Stopnie chorążych to np. aquailifer i signifer, z oficerskimi tez nie byłoby by problemu, bo centurioni mieli nazewnictwo też rozbudowane (nie byli równi jeden drugiemu, zależało to od numeru centurii w kohorcie).
To może być całkiem fajne, tylko co na to Pani Dowódczyni?
(-)Samuel książe Radziwiłł
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Lokalizacja: Grünerwald

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Piotr Romanow »

Można by było zrobić też zależność stopnia od Centurii. Pierwszy centurion byłby ważniejszy, niż centurion z siódmej centurii. Tutaj ode mnie wymysł septurion (dowódca 7 centurii). 😁
Jego Najjaśniejsza Cesarska Mość, Cesarz Nan Di, Imperator Brodrii, Pan rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Książe Aquelii, Hospodar Dehreiny Wschodniej
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze:
05 sie 2022, 14:56
Można by było zrobić też zależność stopnia od Centurii. Pierwszy centurion byłby ważniejszy, niż centurion z siódmej centurii. Tutaj ode mnie wymysł septurion (dowódca 7 centurii). 😁
Może nie tak dokładnie jak u Rzymian, ale w pewien sens takiego rozwiązania jest. Centuria jest odpowiednikiem współczesnej kompanii... Dowódca pierwszej kompanii może mieć wyższy stopień od dowódcy drugiej, bo przecież jest pierwszy w kolejce do dowódcy batalionu. Rozwiązanie, które może znasz z reala... przynajmniej z opowiadań, nie wiem jak teraz jest, ale za moich czasów w kompanii dowódca pierwszego plutonu był oficerem, a pozostałych to byli chorążowie. Bo w razie potrzeby tenże d-ca 1 plutonu zastępował lub przejmował rolę d-cy kompanii.

Co do twojego "słowotwórstwa" to też mi się to podoba... bo przecież nie namawiam do kalki z armii rzymskiej, ale właśnie do słowotwórstwa stopni na tej bazie. Moim zdaniem lepiej to będzie wyglądało niż te kombinacje z umieszczaniem nazewnictwa współczesnych stopni na inne sposoby.

Po prostu jak zrywamy z odrealowymi to może na całego - i stwórzmy własne słownictwo, a nazewnictwo rzymskie jest moim zdaniem fajną bazą wyjściową, ale tylko bazą wyjściową.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Lokalizacja: Grünerwald

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Piotr Romanow »

Bardzo mnie cieszy, że ktoś popiera moją wizję derealizacji naszej Gwardii. Natomiast realowo wiem o co chodzi, bo nie tyle co pamiętam te czasy, ale słyszałem o nich bardzo dobrze, bo w rodzinie mam bardzo mocne wojskowe tradycje.

Tutaj propozycje stopni;
Dowódca Pierwszej Kompanii - Centurion
Drugiej - Drurion
Trzeciej - Tresion
Czwartej - Quadrion
Piątej - Quinqtion

Natomiast wyżej w manipułach
Pierwszy manipuł - Trybun
Drugi - Drubun
Trzeci - Trebun
Czwarty - Quadbun
Piąty - Quinqbun

I tak w zależności od funkcji itd. itd., wiadomo że jest to do dopracowania, ale to takie wejściowe propozycje ode mnie. :)
Jego Najjaśniejsza Cesarska Mość, Cesarz Nan Di, Imperator Brodrii, Pan rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Książe Aquelii, Hospodar Dehreiny Wschodniej
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Obrazek
Podoba mi się ten zapał, który tu widzę. Ogólnie, nie mam nic przeciwko rebrandingowi nazewnictwa stopni. Bo prawdę, mówiąc jedynie stopnie szeregowych oraz DG są inne, własne. No może ten Generalissimus nie aż tak inny, jak Gwardzista i St. Gwardzista, ale wciąż jednak nie aż tak eksploatowany. Skoro już ustaliliśmy w sumie drogą discordową w późnych godzinach, że siedzibą Sztabu, jak i ogólnie główną siedzibą GPL jest Pretorium, to dlaczego by nie iść dalej? Jedynie trzymajmy to w miarę zwarte i żeby nagle nie było kompletnego misz maszu bo chcemy zmieniać. Stopnie rzymskie nie powiem, były w centrum mojego zainteresowania i sprawdzania pod kątem ich implementacji do Gwardii.

Co do samych rozłożeń Centurionów i kolejnych... Obecnie WL będą miały brygadę. Ta brygada dzieli się na 4 bataliony, 4 kompanie (centurie), każdy batalion dzieli się na 5-6 kompanii. To daje nam w 24 kompanie. Jeżeli chcemy nazywać centurionów od numeru kompanii to trochę tych stopni wyjdzie. No chyba, że to 6 tytułów stopnia takiego na batalion i wtedy mamy 6 stopni. Ale to wciąż 6 nazw dla jednego stopnia i w tym momencie poniekąd pytam się po co to tak rozdrabniać? Jakkolwiek smaczek to ma i temu nie zaprzeczę... to szczerze mówiąc o wiele bardziej wolę, jak jest jedna nazwa i na tym się kończy. Po prostu z mojej estetyki. Z jakiegoś też powodu real to zweryfikował i nie poszedł tą samą ścieżką, co Rzym w kwestii stopni. Także finalnie, kończąc, jestem za tym by proponować zmiany nazw stopni czy jednostek organizacyjnych, ale bez rozdrabniania. Tylko typu - porucznik = centurion. I idziemy dalej.

Podoba mi się podejście, że nie ma chęci do kopiowania kropka w kropkę reala. Tylko modyfikacje, kombinowanie z nazewnictwem.

Ale muszę podzielić się także i na koniec obawami. Obawami, które są następujące - boję się, że to nie będzie wyglądać po prostu hmmm dostojnie? Czy też postrzegane przez inne państwa, jako coś ja wiem, równego, estetycznego itd. Mam obawę, że takie mieszanie już nazbyt - tutaj gwardia, tutaj rzymsko brzmiące nazwy, zmienianie nazw ogólnie przyjętych dla jednostek organizacyjnych. Mam pewną obawę, że po prostu Gwardia będzie traktowana bardziej jako jakaś rekonstruktorka, zabawa, nie jako coś poważnego. Oczywiście ktoś kto wejdzie w ten świat zobaczy, że Gwardia tak, poważnie wygląda na defiladach i opisach ceremonii czy oficjalnych sprawozdaniach z ćwiczeń, a tak to jest to po prostu pole do narracji, które są żartobliwe, operetkowe itd. Ale właśnie chodzi o ten zewnętrzny image. So keep that in mind i składajcie propozycje dalej. Każdą przejrzę, przemyślę i się wypowiem. Co do nazwy naszej kompanii reprezentacyjnej, widzę że najwięcej zwolenników miała Straż Palatyńska. Może niech nie Palatyńska, a Palatium. Straż Palatium.
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”