[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

Obrazek
Podoba mi się ten zapał, który tu widzę. Ogólnie, nie mam nic przeciwko rebrandingowi nazewnictwa stopni. Bo prawdę, mówiąc jedynie stopnie szeregowych oraz DG są inne, własne. No może ten Generalissimus nie aż tak inny, jak Gwardzista i St. Gwardzista, ale wciąż jednak nie aż tak eksploatowany. Skoro już ustaliliśmy w sumie drogą discordową w późnych godzinach, że siedzibą Sztabu, jak i ogólnie główną siedzibą GPL jest Pretorium, to dlaczego by nie iść dalej? Jedynie trzymajmy to w miarę zwarte i żeby nagle nie było kompletnego misz maszu bo chcemy zmieniać. Stopnie rzymskie nie powiem, były w centrum mojego zainteresowania i sprawdzania pod kątem ich implementacji do Gwardii.

Co do samych rozłożeń Centurionów i kolejnych... Obecnie WL będą miały brygadę. Ta brygada dzieli się na 4 bataliony, 4 kompanie (centurie), każdy batalion dzieli się na 5-6 kompanii. To daje nam w 24 kompanie. Jeżeli chcemy nazywać centurionów od numeru kompanii to trochę tych stopni wyjdzie. No chyba, że to 6 tytułów stopnia takiego na batalion i wtedy mamy 6 stopni. Ale to wciąż 6 nazw dla jednego stopnia i w tym momencie poniekąd pytam się po co to tak rozdrabniać? Jakkolwiek smaczek to ma i temu nie zaprzeczę... to szczerze mówiąc o wiele bardziej wolę, jak jest jedna nazwa i na tym się kończy. Po prostu z mojej estetyki. Z jakiegoś też powodu real to zweryfikował i nie poszedł tą samą ścieżką, co Rzym w kwestii stopni. Także finalnie, kończąc, jestem za tym by proponować zmiany nazw stopni czy jednostek organizacyjnych, ale bez rozdrabniania. Tylko typu - porucznik = centurion. I idziemy dalej.

Podoba mi się podejście, że nie ma chęci do kopiowania kropka w kropkę reala. Tylko modyfikacje, kombinowanie z nazewnictwem.

Ale muszę podzielić się także i na koniec obawami. Obawami, które są następujące - boję się, że to nie będzie wyglądać po prostu hmmm dostojnie? Czy też postrzegane przez inne państwa, jako coś ja wiem, równego, estetycznego itd. Mam obawę, że takie mieszanie już nazbyt - tutaj gwardia, tutaj rzymsko brzmiące nazwy, zmienianie nazw ogólnie przyjętych dla jednostek organizacyjnych. Mam pewną obawę, że po prostu Gwardia będzie traktowana bardziej jako jakaś rekonstruktorka, zabawa, nie jako coś poważnego. Oczywiście ktoś kto wejdzie w ten świat zobaczy, że Gwardia tak, poważnie wygląda na defiladach i opisach ceremonii czy oficjalnych sprawozdaniach z ćwiczeń, a tak to jest to po prostu pole do narracji, które są żartobliwe, operetkowe itd. Ale właśnie chodzi o ten zewnętrzny image. So keep that in mind i składajcie propozycje dalej. Każdą przejrzę, przemyślę i się wypowiem. Co do nazwy naszej kompanii reprezentacyjnej, widzę że najwięcej zwolenników miała Straż Palatyńska. Może niech nie Palatyńska, a Palatium. Straż Palatium.
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Lokalizacja: Grünerwald

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Piotr Romanow »

(Odpalił się Sławek) Jutro wypowiem się w całości na odpowiedź. :x
Jego Najjaśniejsza Cesarska Mość, Cesarz Nan Di, Imperator Brodrii, Pan rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Książe Aquelii, Hospodar Dehreiny Wschodniej
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Piotr Romanow pisze:
05 sie 2022, 22:22
(Odpalił się Sławek) Jutro wypowiem się w całości na odpowiedź. :x
W sensie ja chętnie wszystko przepatrzę i jak będzie ogólna wola by zmienić nazwy stopni to się to zrobi, ale jednak luźne podejście, danie praktycznie wolnej ręki i pola do zabawy nie oznacza, że misz masz będzie spoko. Niemniej wszystko przeczytam i dojdziemy do jakiegoś rozwiązania.
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Anastasia Windsachen pisze:
05 sie 2022, 22:20
Ale muszę podzielić się także i na koniec obawami. Obawami, które są następujące - boję się, że to nie będzie wyglądać po prostu hmmm dostojnie? Czy też postrzegane przez inne państwa, jako coś ja wiem, równego, estetycznego itd. Mam obawę, że takie mieszanie już nazbyt - tutaj gwardia, tutaj rzymsko brzmiące nazwy, zmienianie nazw ogólnie przyjętych dla jednostek organizacyjnych.
Osobiście nie miałem na myśli zmienianie nazewnictwa pododdziałów, ale po prostu stworzenie systemu stopni opartych na innym nazewnictwie. Co do "powagi" i "postrzegania" to na chwilę obecną system stopni też jest dziwny i "mało poważny", bo jest zlepkiem istniejących nazw różnych stopni - tylko pomieszanym, a do tego nazwy odpowiadające rzeczywistym są często w innym miejscu niż w realu. Moim zdaniem to "słabe"...

Uważam po prostu, że skoro nazwy stopni mają być "nierealowe" to lepiej sięgnąć do jakiś "dalekich wzorców" (też czasowo) i na tej podstawie stworzyć nazwy stopni. Będzie to lepiej wyglądało niż np. wstawianie komandora w miejsce porucznika, a kapitana w miejsce komandora... itd.

Oczywiście starożytny Rzym to tylko przykład... Można też inaczej czyli sięgnąć do nazewnictwa stopni wojskowych w jakimś odpowiednio egzotycznym języku i je spolszczyć. Do tego wcale nie musi to być jeden język, można sięgnąc do kilku wzorców i je spolszczyć. W ten sposób powstaje nazewnictwo stopni nigdzie nie wystepujące i jest to lepsze rozwiązanie niż taka "odrealowa mieszanka".

Bo jeżeli gdzieś użyjemy np. w marynarce stopnia "komandor", to każdemu "obcemu" skojarzy to się ze starszym oficerem marynarki, a nie z porucznikiem i tak już mu zostanie. Nie sądze by ktoś z klucza szukał jaki Leocja ma system stopni. Natomiast jak nazwa będzie niespotykana w realu, to nie będzie takiego skojarzenia i wystąpi konieczność sprawdzenia co to za stopień. A w systemie można te wymyślone stopnie przetłumaczyć, tak by było wiadomo jaka nazwa "leocka" odpowiada powszechnie stosowanej nazwie w realu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Wymyślanie nowych nazw ma to do siebie, że trzeba ich wymyślić szalenie dużo, by pokryć istniejącą już siatkę stopni, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, i nie musieć opracowywać ich graficznych reprezentacji, a które już są, i to ładne.

Wpadł mi do głowy pomysł, że przecież możemy to rozwiązać bardzo łatwo przez odpowiednie operowanie prefiksami i sufiksami, a co powinno ułatwić budowanie nowych nazw, bo tym sposobem do wymyślenia jest o wiele mniej.

Obrazek

Nazwy przykładowe, dla zaprezentowania konceptu.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Oswald Baskerville Stempel
Kurator Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Oswald Baskerville »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:08
Wymyślanie nowych nazw ma to do siebie, że trzeba ich wymyślić szalenie dużo, by pokryć istniejącą już siatkę stopni, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, i nie musieć opracowywać ich graficznych reprezentacji, a które już są, i to ładne.

Wpadł mi do głowy pomysł, że przecież możemy to rozwiązać bardzo łatwo przez odpowiednie operowanie prefiksami i sufiksami, a co powinno ułatwić budowanie nowych nazw, bo tym sposobem do wymyślenia jest o wiele mniej.

Obrazek

Nazwy przykładowe, dla zaprezentowania konceptu.
Bardzo fajny koncept! Bardzo przypadł mi do gustu ze względu na prostotę. Jedyne, co mnie martwi, to odejście od realowych wzorców. Co pułkownik to pułkownik - wiedzą, jaką mamy z reala, od razu podpowiada nam wagę tego stopnia, jest w tym jakiś kontekst. Wymyślanie swoich unikalnych nazw jest fajne, ale niesie ze sobą ryzyko rozwodnienia właśnie takich aspektów, konieczność kultywowania tych nazw, by wrosly nam w pamięć i kulturę.

Dodatkowo też zawsze jest problem imigrantów - im mikronacjach bardziej unikalna, tym więcej do nauki przy zamieszkaniu, rośnie bariera wejścia.

To napisawszy jeszcze raz podkreślę, że podoba mi się propozycja Czcigodnego, a jedynie mam obawy o pewne detale.
(—) Oswald Baskerville, Kurator Palatynatu Leocji
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Tutaj byłoby znacząco mniej do nauki, bo wiedząc tylko to, że Gwardzista < Brygadier < Prefekt < Legat już ogarniamy hierarchię, a sufiksy są tak skonstruowane, że hierarchia jest intuicyjna (taki przynajmniej był zamysł).
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Oswald Baskerville Stempel
Kurator Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Oswald Baskerville »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:19
Tutaj byłoby znacząco mniej do nauki, bo wiedząc tylko to, że Gwardzista < Brygadier < Prefekt < Legat już ogarniamy hierarchię, a sufiksy są tak skonstruowane, że hierarchia jest intuicyjna (taki przynajmniej był zamysł).
W sumie racja. Jedynie ten Prefekt... Chyba rozumiecie ;)
(—) Oswald Baskerville, Kurator Palatynatu Leocji
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Oswald Baskerville pisze:
06 sie 2022, 13:21
Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:19
Tutaj byłoby znacząco mniej do nauki, bo wiedząc tylko to, że Gwardzista < Brygadier < Prefekt < Legat już ogarniamy hierarchię, a sufiksy są tak skonstruowane, że hierarchia jest intuicyjna (taki przynajmniej był zamysł).
W sumie racja. Jedynie ten Prefekt... Chyba rozumiecie ;)
Tak... olśnienie przyszło po publikacji. No ale to tylko koncept, więc zmienić tu i ówdzie jest nawet wskazane.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:19
Tutaj byłoby znacząco mniej do nauki, bo wiedząc tylko to, że Gwardzista < Brygadier < Prefekt < Legat już ogarniamy hierarchię, a sufiksy są tak skonstruowane, że hierarchia jest intuicyjna (taki przynajmniej był zamysł).
No OK... tylko, że użycie odrealowego słowa "brygadier" powoduje właśnie to o czym pisałem wcześniej - bo "brygadier" w realu to nie jest stopień podoficerski, ale stopien umieszczany pomiędzy pułkownikiem, a najniższym stopniem generalskim, na siłę może tez zastępować "generała brygady", ale nie stropień podoficerski.
Obrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:08
Wymyślanie nowych nazw ma to do siebie, że trzeba ich wymyślić szalenie dużo, by pokryć istniejącą już siatkę stopni, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, i nie musieć opracowywać ich graficznych reprezentacji, a które już są, i to ładne.

Wpadł mi do głowy pomysł, że przecież możemy to rozwiązać bardzo łatwo przez odpowiednie operowanie prefiksami i sufiksami, a co powinno ułatwić budowanie nowych nazw, bo tym sposobem do wymyślenia jest o wiele mniej.

Obrazek

Nazwy przykładowe, dla zaprezentowania konceptu.
Przecież to jest ge nia lne. Obrazek
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”