[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Ostatnia wiadomość z poprzedniej strony wątku

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:08
Wymyślanie nowych nazw ma to do siebie, że trzeba ich wymyślić szalenie dużo, by pokryć istniejącą już siatkę stopni, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, i nie musieć opracowywać ich graficznych reprezentacji, a które już są, i to ładne.

Wpadł mi do głowy pomysł, że przecież możemy to rozwiązać bardzo łatwo przez odpowiednie operowanie prefiksami i sufiksami, a co powinno ułatwić budowanie nowych nazw, bo tym sposobem do wymyślenia jest o wiele mniej.

Obrazek

Nazwy przykładowe, dla zaprezentowania konceptu.
Przecież to jest ge nia lne. Obrazek
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Ronon Dex pisze:
06 sie 2022, 13:44
Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:19
Tutaj byłoby znacząco mniej do nauki, bo wiedząc tylko to, że Gwardzista < Brygadier < Prefekt < Legat już ogarniamy hierarchię, a sufiksy są tak skonstruowane, że hierarchia jest intuicyjna (taki przynajmniej był zamysł).
No OK... tylko, że użycie odrealowego słowa "brygadier" powoduje właśnie to o czym pisałem wcześniej - bo "brygadier" w realu to nie jest stopień podoficerski, ale stopien umieszczany pomiędzy pułkownikiem, a najniższym stopniem generalskim, na siłę może tez zastępować "generała brygady", ale nie stropień podoficerski.
Tak jak wspominałem — to zaledwie koncept. Niemniej, we francuskim wojsku brygadier to jest stopień podoficerski i tym się sugerowałem, więc nie podchodziłbym do tego tak strasznie kategorycznie. Zwłaszcza, że dla większości ludzi brygadier nijak nie lokuje się w wojskowej hierarchii, bo patrzymy na to przez pryzmat polskiej armii. Dla mnie pierwszym powiązaniem skojarzeniowym jest brygadzista, więc...
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Oswald Baskerville Stempel
Kurator Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Oswald Baskerville »

U mnie podobnie. Brygadier wręcz kojarzy mi się z żołnierzem niskim stopniem, grenadierem. Względnie wyobraźnia podrzuca mi obraz żołnierza ganianego po poligonie przed dowództwo.
(—) Oswald Baskerville, Kurator Palatynatu Leocji
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Ogólnie podoba mi się ten pomysł, że dodajemy mł., st., reszta ta sama. Wygląda to po pierwsze - unikalnie na tle innych mikronacji, po drugie ciekawie - wyróżnienie dla poszczególnych korpusów typów (liniowy, okrętowy, skrzydłowy). Wychodzi nam 17 stopni, nie licząc Dowódcy (Legat to chyba dla generała). Porządek bo łącznie 4 tytuły, którym dodajemy specjalizacje korpusowe.

Ten brygadier - podobnie, jak Czcigodnemu Namiestnikowi i Znamienitemu Kuratorowi, kojarzy się z żołnierzem raczej niskiego stopnia, i właśnie Francją. Poza tym, jeżeli już jesteśmy w mikronacjach i chcemy robić swoje, unikalne, dlaczego nie zrywać ze skojarzeniami realnymi? Co prawda z niektórymi trudno zerwać, inne są pomocne, ale tam gdzie się da, tam gdzie to nie wprowadza chaosu, dlaczego nie?

Pagony można zostawić bo stopni nie przybyło, jak dla mnie propozycja zacna. Inna, prosta, nierozdrabniająca, a i szybka do nauki. Może jedynie bym się zastanowiła nad nieszczęsnym Prefektem bo przywołuje skojarzenia z innymi państwami, ale to tylko moje spojrzenie :).
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Ronon Dex »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 14:05
Zwłaszcza, że dla większości ludzi brygadier nijak nie lokuje się w wojskowej hierarchii, bo patrzymy na to przez pryzmat polskiej armii. Dla mnie pierwszym powiązaniem skojarzeniowym jest brygadzista, więc...
Nie do końca się z tym zgodzę... bo jeżeli skojarzenia z językiem polskim to akurat brygadier występuje... tylko, że w strazy pożarnej i jest to oficer starszy. Ludzie nie mający wiedzy wojskowej lub historycznej (ci co mają to jednak brygadiera dobrze kojarzą, jako stopień pomiędzy pułkownikiem i generałem) będą mieli skojarzenie ze strażą pożarną, bo brygadierzy SP często występują w TV.

Dlatego uważam, że akurat takich określeń należy unikać. Ale sam system uważam za ciekawy, tylko trzeba przemyśleć to "nazewnictwo bazowe".
Obrazek
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Stopni straży pożarnej to w ogóle nie kojarzę, ale rozumiem argument. Pozostaje więc wypracować coś, co będzie gustowne i jednocześnie wystarczająco oderwane od reala.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Drodzy, poddaję pod Waszą opinię krótki podręcznik do ceremoniałów dla GPL. Od razu mówię, że jest on napisany prosto, w formie bardziej programu wydarzenia, dając swobodę do opisów dla oddelegowanych do tego zadania, gwardzistów. Są to więc wskazówki podane w sposób niezwykle przystępny, tak aby każdy mógł to zrozumieć. Wychodzę z założenia, że jest to na pewno o wiele lepsze podejście niż tworzenie podręcznika, jak z prawdziwego zdarzenia.
Obrazek

Dodatkowo zamieszczam wspomniane utwory:
Fanfara Powitalna.mp3
(897.82 KiB) Pobrany 11 razy
Hymn Palatynatu.mp3
(675.26 KiB) Pobrany 11 razy
Marsz Namiestnikowski.mp3
(1005.19 KiB) Pobrany 15 razy
Marsz Generalski.mp3
(960.18 KiB) Pobrany 11 razy
Marsz Defiladowy.mp3
(4.26 MiB) Pobrany 12 razy
Drugi Marsz Defiladowy.mp3
(3.64 MiB) Pobrany 11 razy
Trzeci Marsz Defiladowy.mp3
(4.83 MiB) Pobrany 9 razy
Czwarty Marsz Defiladowy.mp3
(10.15 MiB) Pobrany 12 razy
Złożenie wieńców.mp3
(4.47 MiB) Pobrany 15 razy
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Michał F. Lubomirski-Lisewicz Stempel
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Lokalizacja: Białowieża

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Michał F. Lubomirski-Lisewicz »

Przyznaję, że jest to ciekawe opracowanie, które kosztowało Panią nie tak mało pracy. ;) Doceniam także, że marsze i inne utwory wojskowe są tutaj stosunkowo liczne.
Przyznaję jednak że zastanawia mnie taka kwestia: czy na pewno hymn Palatynatu Leocji winien być grany przed przybyciem Namiestnika Numer Dwa wraz z gościem zagranicznym?
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Stolnik podlaski
Rector Universitatis Cracoviensis
Regimentarz wojsk litewskich
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Dowódca Gwardii Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Brzozopola Chmielne

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Anastasia Windsachen »

Michał F. Lubomirski-Lisewicz pisze:
16 sie 2022, 20:10
Przyznaję, że jest to ciekawe opracowanie, które kosztowało Panią nie tak mało pracy. ;) Doceniam także, że marsze i inne utwory wojskowe są tutaj stosunkowo liczne.
Przyznaję jednak że zastanawia mnie taka kwestia: czy na pewno hymn Palatynatu Leocji winien być grany przed przybyciem Namiestnika Numer Dwa wraz z gościem zagranicznym?
Takie działanie zaciągnęłam z UK, gdzie hymn odgrywa się przed przybyciem gościa zagranicznego. Jako, że Namiestnicy już kilka przywitań Gości zrobili i tam zawsze jeden wychodził, a drugi przyjeżdżał, chciałam to jakoś połączyć
(—) Anastasia Windsachen, Generalissima Leocji
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
No bo co ludzie powiedzom!?

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Michał F. Lubomirski-Lisewicz Stempel
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Lokalizacja: Białowieża

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Michał F. Lubomirski-Lisewicz »

Rozumiem. Nie wiedziałem że gdzieś tak to realnie wygląda. Dziękuję za wyjaśnienie.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Stolnik podlaski
Rector Universitatis Cracoviensis
Regimentarz wojsk litewskich
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

[GPL 2022] Defibrylator dla GPL czyli o Gwardii dyskusja

Post autor: Franklin Garamond »

Franklin Garamond pisze:
06 sie 2022, 13:08
Wymyślanie nowych nazw ma to do siebie, że trzeba ich wymyślić szalenie dużo, by pokryć istniejącą już siatkę stopni, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, i nie musieć opracowywać ich graficznych reprezentacji, a które już są, i to ładne.

Wpadł mi do głowy pomysł, że przecież możemy to rozwiązać bardzo łatwo przez odpowiednie operowanie prefiksami i sufiksami, a co powinno ułatwić budowanie nowych nazw, bo tym sposobem do wymyślenia jest o wiele mniej.

Obrazek

Nazwy przykładowe, dla zaprezentowania konceptu.
Żeby dyskusja się kręciła... propozycja na kolanie:
Gwardzista — zostaje. Guardia znaczy czujność.
Brygadier — Koragier. Coraggio znaczy odwaga.
Prefekt — Soltunier/Solmistrz. Sollecitudine znaczy troska. (tu mi się coś nie klei :P)
Legat — zostaje. Leggare znaczy łączyć.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Wojskowe im. Ignatsa Urbana ik Rutha”