[Z04] Opłaty za znaczki ✔️

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji

[Z04] Opłaty za znaczki ✔️

Post autor: Helwetyk Romański »

Pavel van der Gibson pisze:
15 lis 2023, 22:28
Chciałbym zgłosić na Konferencję temat płatności za znaczki i zarabiania na nich.

Pytania dodatkowe:
Czy za nabycie znaczka powinna być pobierana opłata?
Czy za zgłoszenie emisji powinna być pobierana opłata?
Czy zgłaszający mógłby zarabiać na emisji znaczka?
Czy z pieniędzy zebranych przez ŚZF można by fundować nagrody np. za najładniejszy znaczek w roku/półroczu/kwartale?

PS w niektórych przypadkach znaczki mogłyby pełnić rolę cegiełek, których zakup wspiera jakąś konkretną inicjatywę.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) prokr. Hweltywk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik № 2 Palatynatu Leocji
Dyniowy Padawan
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH

Nikogo się nie ściga, ale wszystkich się poprawia, bo tak nakazują
wewnętrzna potrzeba, poczucie sprawiedliwości i wyznawany porządek rzeczy.

IGNATS IK RUTH

Nawet podczas realiozy sprawdzam skrzynkę helwetyk​@​gmail.com
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel

[04] Opłaty za znaczki

Post autor: Damiano Windsachen »

Helwetyk Romański pisze:
15 gru 2023, 14:03
15 lis 2023, 22:28
Chciałbym zgłosić na Konferencję temat płatności za znaczki i zarabiania na nich.
A ja jestem za niech pieniążki, ze Stempla przydają się na jak najwięcej rzeczy! Fakt faktem ma to też swoje wady, ale wszystko zależy od tego, w jaki sposób miałoby to wszystko działać, bo zdecydowanie sprzeciwiam się stworzeniu giełdy znaczków znanej z pewnego państwa na S i chyba każdy, kto chodź raz odwiedził tamto państwo wie, dlaczego jest to słaby pomysł
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
La Esperantismo celas la reciprokan sinkomprenadon kaj
konsekvence ankaŭ estimon kaj amon inter ĉiuj gentoj kaj nacioj.

L.L. ZAMENHOF
Awatar użytkownika

[04] Opłaty za znaczki

Tutaj też pozwolę sobie na przedruk z wątku organizacyjnego:
Helwetyk Romański pisze:
15 lis 2023, 23:00
Anastasia Windsachen pisze:
15 lis 2023, 22:53
Co prawda, nie idźmy w kierunku KS i cen 5000, ale właśnie gdyby takie jak nominał?
Moim zdaniem, znaczek powinien kosztować nie więcej niż 20 10 jednostek waluty, w której jest emitowany (nie proponuję limitu wyrażonego w mikro, bo byłby to kolejny warunek do badania). Inaczej nie mielibyśmy już do czynienia ze znaczkami pocztowymi, służącymi do rozliczania narracyjnych, ale mimo wszystko usług pocztowych, a… nawet nie wiem czym do końca, ale na pewno nie znaczkami pocztowymi. Jak ognia unikałbym łączenia filatelistyki z łataniem budżetów, tu nie mieszka szczęście kolekcjonera.

Z powyższymi zastrzeżeniami, propozycję uznaję za zdecydowanie godną przedyskutowania i na dwa z pytań postawionych przez @Pavel van der Gibson, na tu i teraz, odpowiedziałbym twierdząco (a na trzecie, w zależności od tego, co autor miał na myśli 😉).
W skrócie, moje prywatne stanowisko jest następujące. Płatne znaczki: tak, pod warunkiem, że kosztują tyle, ile „powinny” — mało. Opłaty za emisję: nie (choć kusi opłata administracyjna za konieczność wprowadzania korekt technicznych… 😜). Zarobek dla poczt krajowych: naturalnie. Znaczki jako cegiełki: jak już poczta krajowa uzna, z zastrzeżeniem dla poczytalnych cen znaczków. Plebiscyt — jeszcze jak (tu: zapraszam do wątku obok).

Damiano Windsachen pisze:
17 gru 2023, 13:11
Fakt faktem ma to też swoje wady, ale wszystko zależy od tego, w jaki sposób miałoby to wszystko działać, bo zdecydowanie sprzeciwiam się stworzeniu giełdy znaczków znanej z pewnego państwa na S i chyba każdy, kto chodź raz odwiedził tamto państwo wie, dlaczego jest to słaby pomysł
Giełda jako taka, byłaby — moim zdaniem — najzupełniej w porządku, ale to już #ktoś musiałby taką napisać…

Największym wyzwaniem technicznym w kontekście płatnych znaczków jest „kwestia osiecka”. Państwa Kompasu, niestety, nie należą do Międzynarodowego Banku Pollinu, co na tu i teraz oznacza, że pięciu potencjalnych filatelistów (a trzech faktycznych), nieposiadających weryfikacji w Stemplu poza Osiekiem, nie miałoby możliwości bezbolesnego nabywania znaczków.

Najprostszym rozwiązaniem tymczasowym (z pełną świadomością trwałości rozwiązań tymczasowych) wydaje mi się przyjęcie założenia, że kto nie ma pieniędzy, dostaje znaczki za darmo (albo z Filatelistycznego Funduszu Socjalnego 😜). Rozwiązaniem optymalnym byłaby integracja MBP z Osieckim Systemem Bankowym, o której już wstępnie rozmawialiśmy, ale to wymaga już nakładu pracy, który może zająć trochę czasu w zależności od mocy przerobowych.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Dyniowy Padawan

IGNATS IK RUTH

Awatar użytkownika
Benjamin Stempel

[04] Opłaty za znaczki

Post autor: Benjamin »

1. Opłata może być, nie – musi.
  2. Opłata wynosi dokładnie tyle samo, ile nominał. Nie więcej, nie mniej. Jeżeli mamy podwójny nominał (np. 2♇ + 2♇) to sumujemy. Jeżeli jest w innych walutach (np. 2♇ + 2 wt) to nie wiem, sumowanie w ℳ albo ustala emitent.
  3. Cała kwota idzie do poczty (skarbu państwa). Jeżeli ktoś chce przekazać na ŚZF, niech zrobi to później zwykłym przelewem.
  4. Kwestia osiecka? Nie masz pieniędzy, nie kupujesz. #StopOsiekizacjiPolskichMikronacji
Opłata administracyjna za publikację – ponownie, nie. Jak chcesz wesprzeć biednego Sekretarza ŚZF, wysyłasz mu darowiznę.
Benjamin F. C. P. Romanow
Król Fenocji
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
To ten typ od wszystkich stanowisk, co Fatima się z niego śmieje.
ALFRED FABIAN VON HOHENBURG TEHEN-DŻEK
Awatar użytkownika

[04] Opłaty za znaczki

Benjamin pisze:
17 gru 2023, 14:36
Kwestia osiecka? Nie masz pieniędzy, nie kupujesz.
Byłoby to rażąco niezgodne z Pierwszą Dyrektywą.

Benjamin pisze:
Jeżeli jest w innych walutach (np. 2♇ + 2 wt) to nie wiem, sumowanie w ℳ albo ustala emitent.
Napisałbym, że „się nie da”, ale wiadomo, że się da. Niemniej, nie kombinowałbym.

Benjamin pisze:
Jak chcesz wesprzeć biednego Sekretarza ŚZF, wysyłasz mu darowiznę.
Nie jestem biedny! Po prostu nie lubię korygować ząbkowania. 🤧
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Dyniowy Padawan

IGNATS IK RUTH

Awatar użytkownika
Pavel van der Gibson Stempel
Przybysz

[04] Opłaty za znaczki

Post autor: Pavel van der Gibson »

Opłata za publikację, nie tyle byłaby pieniędzmi przeznaczonymi dla ŚZF, co funduszem na nagrody dla autorów najlepszych znaczków. Raczej bez problemu można to połączyć z owym konkursem, bez znaczenia jaką formę by ostatecznie przyjął.
Awatar użytkownika

[04] Opłaty za znaczki

17 gru 2023, 14:55
Opłata za publikację, nie tyle byłaby pieniędzmi przeznaczonymi dla ŚZF, co funduszem na nagrody dla autorów najlepszych znaczków. Raczej bez problemu można to połączyć z owym konkursem, bez znaczenia jaką formę by ostatecznie przyjął.
Intuicja mi podpowiada, że Znaczek Roku nie miałby najmniejszego problemu z pozyskaniem mecenasów. Skłaniam się ku brakowi opłat za publikację po linii, że nie powinniśmy utrudniać tego, czego chcemy (a zakładam, że jednak chcemy, żeby znaczków było raczej więcej niż raczej mniej). Z pełną świadomością tego, że gdy zakładam czapeczkę prezesa MBP chcę z drugiej strony tego, by na pieniądz był popyt.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Dyniowy Padawan

IGNATS IK RUTH

Awatar użytkownika
Benjamin Stempel

[04] Opłaty za znaczki

Post autor: Benjamin »

Helwetyk Romański pisze:
17 gru 2023, 14:52
Byłoby to rażąco niezgodne z Pierwszą Dyrektywą.
W dalszym ciągu utrzymuję — #StopOsiekizacjiPolskichMikronacji. Może to być zbyt polityczne, zbyt kontrowersyjne, zbyt nie na miejscu. Trudno.
Helwetyk Romański pisze:
A to tak, od ewentualnych poprawek można opłatę. Ale moich chyba nie musicie poprawiać, prawda? 😟
Benjamin F. C. P. Romanow
Król Fenocji
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
To ten typ od wszystkich stanowisk, co Fatima się z niego śmieje.
ALFRED FABIAN VON HOHENBURG TEHEN-DŻEK
Awatar użytkownika

[04] Opłaty za znaczki

Benjamin pisze:
17 gru 2023, 15:08
Helwetyk Romański pisze:
A to tak, od ewentualnych poprawek można opłatę. Ale moich chyba nie musicie poprawiać, prawda? 😟
Chyba nie musiałem. 😉
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Dyniowy Padawan

IGNATS IK RUTH

Awatar użytkownika
Pavel van der Gibson Stempel
Przybysz

[04] Opłaty za znaczki

Post autor: Pavel van der Gibson »

Helwetyk Romański pisze:
17 gru 2023, 14:59
17 gru 2023, 14:55
Intuicja mi podpowiada, że Znaczek Roku nie miałby najmniejszego problemu z pozyskaniem mecenasów. Skłaniam się ku brakowi opłat za publikację po linii, że nie powinniśmy utrudniać tego, czego chcemy (a zakładam, że jednak chcemy, żeby znaczków było raczej więcej niż raczej mniej). Z pełną świadomością tego, że gdy zakładam czapeczkę prezesa MBP chcę z drugiej strony tego, by na pieniądz był popyt.
A czy właśnie nie zastanawiamy się w innym wątku, jak ograniczyć czy chociaż usystematyzować emisję znaczków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Druga Konferencja Światowego Związku Filatelistycznego”