WSPÓLNIE naprawmy artykuł o mikronacjach na polskiej Wikipedii

Tu dyskutujemy na wszystkie tematy związane z mikronacjami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel

WSPÓLNIE naprawmy artykuł o mikronacjach na polskiej Wikipedii

Post autor: Damiano Windsachen »

Saluton! Jak wiecie już doskonale, mikronacje są bardzo zintegrowaną społecznością (oczywiście zdarzają się wyjątki, ale nie o tym mowa) no więc stwierdziłem, że idealnym pomysłem będzie podzielenie się z Wami pewnym pomysłem, który chodzi mi po głowie od dobrych kilku miesięcy. Jednocześnie proszę też o jakieś wysyłanie odnośników do posta albo chociażby jakiejś wzmianki o całej akcji wszędzie gdzie się da, bo im więcej rąk do pracy będziemy mieć do dyspozycji tym więcej uda nam się zrobić!

No ale dobra, o co mi chodzi? Mówiąc prosto, chodzi o artykuł opisujący wirtualne państwa, który znajduje się na realnej polskiej Wikipedii, na który faktycznie wchodzi w ciągu miesiąca około 500 osób! Dla nas jest to bardzo dużo osób, które po przeczytaniu owego artykułu nie wiele potrafią z niego wyciągnąć, zrozumieć, czy zainteresować się tematem... No i teraz właśnie tutaj mamy problem, bo jest to 500 osób, które być może mogłyby do nas dołączyć, jednak nie zrobią tego no bo artykuł totalnie do tego nie zachęca. Moją propozycją jest jakaś wspólna konsolidacja sił i wspólna poprawa tego artykułu. Na dobry początek nie będzie to trudne, ponieważ kochani admini Wikipedii nawet dodali szablon informujący o konieczności dodania przypisów, więc wystarczy wyszukać odpowiednie przypisy na najlepiej każdą postawioną tezę w artykule — proste! Później dojdzie konieczność aktualizacji całego artykułu, ale sądzę, że powinniśmy sobie z tym jakoś poradzić. Problem jest taki, że artykuł nie może być reklamą oraz przedstawiać neutralny punkt widzenia, co oznacza, że jesteśmy zmuszeni pisać o ogóle, a nie o konkretnej mikronacji (chociaż tutaj możliwa byłaby wzmianka o pierwszych polskich mikronacjach). Ogólnie rzecz biorąc polecam przejrzeć sobie poprzednie linki, ponieważ da się łatwo zrozumieć z nich cały sens Wikipedii, która jest encyklopedią.

Oczywiście nikogo nie zmuszam do edycji, jednak zauważcie, że w niedalekiej przyszłości stopniowa aktualizacja tego artykułu wyjdzie nam po prostu na dobre! Więc jeśli ktoś ma chęci i odrobinę wolnego czasu to zdecydowanie zachęcam do własnej edycji lub też zwykłej debaty czy pytań nad rzeczami co do których moglibyście nie być pewni.
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
La Esperantismo celas la reciprokan sinkomprenadon kaj
konsekvence ankaŭ estimon kaj amon inter ĉiuj gentoj kaj nacioj.

L.L. ZAMENHOF
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel

WSPÓLNIE naprawmy artykuł o mikronacjach na polskiej Wikipedii

Post autor: Damiano Windsachen »

Myślę też, że fajnie byłoby dołączyć do takiego postu zalecenia edycyjne, po których przejrzeniu już nikt żadnych wątpliwości mieć nie będzie :3
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
La Esperantismo celas la reciprokan sinkomprenadon kaj
konsekvence ankaŭ estimon kaj amon inter ĉiuj gentoj kaj nacioj.

L.L. ZAMENHOF
Awatar użytkownika
Sheldon Anszlus Lovelace Stempel

WSPÓLNIE naprawmy artykuł o mikronacjach na polskiej Wikipedii

Post autor: Sheldon Anszlus Lovelace »

Oczywiście pomysł słuszny i należy go wcielić w życie, a wiem że masz doświadczenie w edycji artykułów na wikipedii. Nachodzi mnie pytanie czy ten artykuł odnosi się do Mikronacji naszych czy tych realowych? Jeśli do obu to czy można napisać tylko o naszych?
Awatar użytkownika
Franklin Garamond Stempel
Namiestnik Palatynatu Leocji
Lokalizacja: Nowy Brzeg, Stare Miasto 2

WSPÓLNIE naprawmy artykuł o mikronacjach na polskiej Wikipedii

Post autor: Franklin Garamond »

W historii tego artykułu widać bardzo dużo podejść do rozbudowania go o opis polskich mikronacji i ich historii. W znakomitej większości były nieskuteczne, jak widać po treści.

No ale skoro mamy doświadczonego wikipedystę na pokładzie, to może warto spróbować jeszcze raz. Pytanie tylko jak to powinno wyglądać, żeby przekazywało ideę, zachęcało, a jednocześnie nie przytłoczyło przeciętnego przeklikiwacza wikipedii...

Co mi przychodzi do głowy, gdy tak o tym myślę, to zorganizowanie tego tak, jak np. artykuł o herbach — jest historia herbów, jest zarys historii herbów w Polsce, a do tego osobny artykuł heraldyka polska, który rozwija temat. W takim osobnym artykule moglibyśmy pozwolić sobie na więcej detali, żeby ktoś złapał bakcyla.

Pewnie da się trochę treści wygenerować w oparciu o to, co już historycznie próbowano dodać, bo nie trzeba przecież od zera podchodzić do opisania historii polskich mikronacji. Przypuszczam, że w większości wypadków rozbijało się to o braki w źródłach lub niewikipediowe sformułowania. Jest też kilka publikacji nt. mikronacji, gdzie można zaczerpnąć niezbędnych źródeł 😉 Jest też gro publikacji mikronacyjnych uczelni, które mogą być użyteczne.
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond
Namiestnik Palatynatu Leocji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rynek w Nowym Brzegu”