Nr 11 - Czy to już rewolucja?

Agencja prasowa Palatynatu Leocji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel
Lokalizacja: Liceria

Nr 11 - Czy to już rewolucja?

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
Nr XI - XI 2020 | 2
Obrazek

Wstęp od Redakcji

Przed nami przedostatni, jedenasty numer Głosu Leocji. To wydanie poświęcone będzie projektowi Stempel, który skupia mieszkańców polskich mikronacji. To kolejne leockie przedsięwzięcie, które przyciąga mieszkańców mikroświata i jest szeroko komentowane na zagranicznych forach. Czy przyniesie nam rewolucję informatyczną i... dyplomatyczną?


Obrazek
Redaktor Naczelny
Nr XI - XI 2020 | 3
Obrazek

czy to już rewolucja?

Projekt Namiestnika Helwetyka Romańskiego pod nazwą Stempel jest - jak mówi sam autor - platformą mieszkańców polskich mikronacji. System został uruchomiony 11 listopada 2020 r. i pozwala na utworzenie paszportu, w którym dodaje się posiadane konta w mikronacjach. W jednym miejscu każdy mikronauta może zebrać informacje na temat wszystkich posiadanych profili, przy czym nie jest wymagane obywatelstwo danego państwa. Ważne, aby dane profilu w systemie były zbieżne z danymi w profilach, które chcemy zweryfikować.
Obrazek
Mechanizm działania systemu jest bardzo prosty - po założeniu konta na platformie pojawia się lista obsługiwanych państw, a przy każdym z nich unikalny kod, który należy przesłać do męża zaufania w danym kraju. Mężowie stanu weryfikują informacje, wprowadzają do systemu otrzymany od użytkownika kod weryfikacyjny i krajowy identyfikator użytkownika. I to w zasadzie wszystko co trzeba zrobić na początku. Warto jeszcze uzupełnić swój profil systemowy o awatar. W założeniu Stempel jest systemem, który będzie rozbudowywany o dodatkowe moduły i funkcjonalności. Pierwszym takim modułem jest działajacy już Światowy Związek Filatelistyczny, który pozwala tworzyć, emitować i wymieniać znaczki.
W planach rozwoju systemu jest rozbudowa stron profilowych, prawdopodobnie będzie można dodać o sobie dodatkowe informacje, w tym o posiadanych orderach, odznaczeniach, herbach, ale także linki do drużyn piłkarskich i prowadzonych przez siebie inicjatyw. Mogą się pojawić również elementy wyłącznie narracyjne jak pieczątki z przejść granicznych. Rozważane jest również połączenie systemu z Instytutem Statystyk Międzynarodowych i tworzenie raportów aktywności, a także stworzenie modułu wiadomości prywatnych. Oficjalne zapowiedzi wspominają jeszcze o stworzeniu światowego ośrodka badania opinii publicznej, systemu podpisywania dokumentów, banku światowego i biblioteki antypikseli.

Niewątpliwie Stempel staje się zalążkiem sieci w sieci i polem do interakcji nie tylko pomiędzy użytkownikami, ale również mikronacjami, a już dziś umożliwia zorientowanie się kto i gdzie skupia swoją mikronacyjną działalność. Plany rozwoju systemu dają nadzieję na powstanie zaawansowanej ponadnarodowej płaszczyzny interakcji finansowo-gospodarczych. Niewątpliwie prasa i edukacja czekają na światowy ośrodek badań opinii, który znacznie ułatwiłby, a właściwie umożliwiłby sondowanie społeczne i prowadzenie badań naukowych na wielką skalę. Być może system stanie się również centrum działania dla rozproszonej dziś dyplomacji, będzie miejscem wymiany informacji i negocjacji ministrów spraw zagranicznych.

Niewątpliwie jak na warunki mikronacyjne Stempel jest systemem przełomowym. Czas pokaże czy jesteśmy świadkami rewolucji...

prof. Apolinary Montserrat, LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Redaktor Naczelny Głosu Leocji
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański
Namiestnik

Nr 11 - Czy to już rewolucja?

Post autor: Helwetyk Romański »

Cieszę się, że w końcu mam możliwość skomentowania artykułu — co prawda, tylko na zasadzie dzielenia włosa na czworo, ale na bezrybiu…! Światowy Związek Filatelistyczny nie jest modułem Stempla. To odrębne oprogramowanie, z osobną bazą danych; ba — nie znajduje się nawet na tym samym serwerze. Korzysta ze Stempla jako mechanizmu autoryzacji, stanowił nawet bezpośrednią przyczynę powstania Stempla, ale „równie dobrze” mógłby wymagać całkowicie odrębnej rejestracji.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Helwetyk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik Palatynatu Leocji
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH
ODPOWIEDZ