Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Agencja prasowa Palatynatu Leocji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel
Lokalizacja: Liceria

Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Post autor: Apolinary Montserrat »

Obrazek
Nr XIII - I 2021 | 2
Obrazek

Wstęp od Redakcji

Powiedzieć, że dzisiejsza Leocja się rozwija to tak jakby nic nie powiedzieć! Ostatnie tygodnie przyniosły nam ożywienie aktywnościowe i to nie tylko w sferze narracyjnej, ale również gospodarcze. Co to oznacza w praktyce? Na rynku jak grzyby po deszczu wyrastają podmioty oferujące sprzęt i usługi. Czy jesteśmy u progu rewolucji gospodarczej, a właściwie rewolucji naukowej i technicznej?


Obrazek
Redaktor Naczelny
Nr XIII - I 2021 | 3
Obrazek

czas na przemysł
i nowe technologie


Rządy wielu krajów w mikronacjach używają pojęcia gospodarki jak magicznego zaklęcia. Z jednej strony posiadanie systemu gospodarczego ma napędzać aktywność i interakcje społeczne oraz pobudzać obieg pieniądza w otoczeniu. Z drugiej strony system gospodarczy jest stawiany na piedestale i traktowany jak cudowne panaceum na problemy demograficzne. Wszystko to powoduje, że nad planowaniem mechanizmów gospodarczych debatują tegie umysły, rozpisują się naukowcy, społeczność bierze udział w sondowaniu pomysłów, ale ostatecznie prace nad systemem zatrzymują się na etapie reklamowania tego cudownego leku na większość problemów.

Wspomniane wyżej podejście do sprawy gospodarki to prosty mechanizm - wymyślamy i mamy system, a potem się zobaczy... System gospodarczy, a w zasadzie zależności ekonomiczne podmiotów, które w nim uczestniczą, powinny powstawać w sposób naturalny - potrzeba rynkowa powoduje powstawanie podmiotów dostarczających przedmioty lub usługi, potem pojawiają się negocjacje finansowe i tak małymi krokami gospodarka rodzi się sama. Kluczową rzeczą w tym wszystkim jest to, że scenariusz pisze się sam poprzez aktywność społeczności, a nie w zaciszu gabinetu ministra.

Obrazek
Leocja jest dziś pionierem właśnie takiego tworzenia się gospodarki - nie prowadziliśmy konsultacji społecznych nad kształtem idei, nie obwarowaliśmy działalności stosami ustaw i bezwzględnych zasad - postawiliśmy na zwyczajną aktywność i działanie, z której być może w bliżej nieokreślonej przyszłości wynikną ogólne ekonomiczne zależności, a później ramy gospodarki czy nawet system gospodarczy. Mechanizm od ustawy do systemu w wydaniu leockim został odwrócony, choć w systemie adhokratycznym raczej nie zakończy się on powstaniem dekretu o finansach publicznych, opłatach podatkowych, zasadach rejestrowania firm i nadawania im numerów na potrzeby rozliczeń skarbowych... itd. Należałoby w tym miejscu dodać - na szczęście!

Wiele osób zapewne zastanawia się jak inicjatywa dzierżawy leockich ziem, oprócz ożywienia narracyjnego, zaowocowała również wybuchem działalności gospodarczej na niespotykaną dotąd skalę i to bez zauotomatyzowanego, klikalnego systemu gospodarczego. Wbrew pozorom automatyzacja niesie ze sobą ryzyko utracenia po drodze pewnego rodzaju dowolności i możliwości realizowania fantazji. Budowa nieszablonowych domów wiąże się z koniecznością dostarczenia wyjątkowych materiałów, zatrudnieniem wykonawców, a także z dostarczeniem niezbędnych mediów na potrzeby późniejszego zamieszkania. Do tego dodajmy również dodatkowe usługi, takie jak zaopatrzenie maszynowe, sprzętowe, systemy obiegu informacji, ochrony osób i mienia, a także zapotrzebowanie na artykuły życia codziennego, do tego trochę wyższych potrzeb jak kultura i czytelnictwo i... mamy podstawy życia gospodarczego!

Nr XIII - I 2021 | 4
Obrazek

Czas na przemysł
i nowe technologie


Dziś w Leocji działają firmy rodzime i zagraniczne przedstawicielstwa - do dyspozycji mamy usługi Korporacji Wolfstruppe, Faktorii Kompanii Faradobusów, Leockich Kolei Żelaznych FERRAD, Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Inżynieryjnych LEODROGBUD, PETROELu, Kompanii produkcyjnej DEXON, Xiążęcej Huty Stali, Warzywniaka Wilk i Zając, Biura FCBTK, Zakładów produkcji i naprawy czterokołowców Frenza, Biblioteki Publicznej w Nowym Brzegu, Przedsiębiorstwa budowlanego LIS-BUD, Spielera, Infradexu, który buduje infrastrukturę energetyczną i telekomunikacyjną i DEXMOBILu. Dodajmy, że to nie wszystkie podmioty, ponieważ firmy posiadają również spółki zależne.

Dodatkowe bodźce aktywizujące życie gospodarcze mogą pojawić się za moment, kiedy ruszy wydobycie surowców naturalnych ze złóż wskazanych przez Leocką Akademię Nauk. Można się spodziewać uruchomienia rafinerii ropy naftowej i rozwoju przemysłu petrochemicznego, powstają również plany uruchomienia elektrowni jądrowej bądź gazowej. To bardzo duże wyzwanie inżynieryjne, ale również pole do zastosowania nowych technologii pozyskiwania surowców i ich bezpiecznego oraz efektywnego przetwarzania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że naukowcy z LANu pracują nad wykorzystaniem w elektrowniach atomowych pierwiastka o nazwie koppmar, zbadanego po raz pierwszy w Sarmacji i zupełnie niewykorzystanego w Księstwie odkrycia naukowego. Dotychczasowe badania pozwalają sądzić, że użycie tego pierwiastka do wytwarzania energii pozwoli znacząco podnieść efektywność i uzyskać o połowę więcej megawatów w porównaniu do uranu.
Ożywienie życia gospodarczego niesie ze sobą również pytania o politykę państwa w zakresie przepływu pieniądza. To oczywiście bardzo dobra okazja do nakreślenia ram dla systemu bankowego i rozliczania się za towary i usługi. Obecnie Leocja posiada podstawowy system bankowy, a raczej system rozliczeń, który umożliwia przekazywanie przelewów. System ten wymagałby modernizacji i wprowadzenia szeregu usprawnień, aby mógł być uznawany za system bankowy z prawdziwego zdarzenia. Niemniej jednak prace nad systemem bankowości wiążą się z ryzykiem skomplikowania życia gospodarczego i wyhamowania aktywności społecznej. Czy Palatium podejmie takie ryzyko? Tego nie wiemy i dywagacje na ten temat wydają się być przedwczesne. W pierwszej kolejności należałoby umacniać dotychczasowe zaangażowanie społeczne i podejmować inicjatywy wzmacniające aktywność gospodarczą.

Leocja niewątpliwie stoi u progu rozwoju rewolucji naukowej i technicznej. Nasza gospodarka - choć oparta dziś na potencjale aktywności zagranicznych firm - może w niedługim czasie odwrócić ten trend i paradoksalnie stać się katalizatorem aktywności gospodarczej za granicą.

Obrazek

prof. Apolinary Montserrat, LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Redaktor Naczelny Głosu Leocji
Obrazek
Rerum Cognoscere Causas Et Valorem
Awatar użytkownika
Wilk
Obywatel

Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Post autor: Wilk »

Rewelacja, a można wykupić reklamę? :D
Szacun za arta.
Awatar użytkownika
Franklin Garamond
Namiestnik

Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Post autor: Franklin Garamond »

Znamienity Redaktor podnosi bardzo ważną kwestię — w jaki sposób automatyzować czasochłonne elementy prowadzenia państwa, czy też wyłącznie gospodarki, przy pozostawieniu takiego stopnia ogólności, by zapewnić swobodę w kreowaniu narracji. Słowem - systemy informatyczne winny stanowić wsparcie, a nie ramy, dla kreacji. To skomplikowane zagadnienie i niesłychanie obszerne. W sam raz na publikację naukową ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Franklin Garamond, Namiestnik Palatynatu Leocji
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat
Obywatel
Lokalizacja: Liceria

Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Post autor: Apolinary Montserrat »

Wilk pisze:
31 sty 2021, 18:28
Rewelacja, a można wykupić reklamę? :D
Szacun za arta.
A to już zależy od tego co chciałby Pan reklamować... 🙂

prof. Apolinary Montserrat, LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Redaktor Naczelny Głosu Leocji
Obrazek
Rerum Cognoscere Causas Et Valorem
Awatar użytkownika
Helwetyk Romański
Namiestnik

Nr 13 - Czas na przemysł i nowe technologie

Post autor: Helwetyk Romański »

To ja tylko napiszę, że doskonałe wydanie. Należycie opublikowane.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
(—) Helwetyk Romański, RkORF · LAN
Namiestnik Palatynatu Leocji
LEOCKA PARTIA FASZYSTÓW JĘZYKOWYCH
ODPOWIEDZ