Mapa fiologiczna Leocji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Apolinary Montserrat Stempel
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Lokalizacja: Liceria

Mapa fiologiczna Leocji

Post autor: Apolinary Montserrat »

[artykul]
Obrazek


Mapa fiologiczna Leocji

Zakład Biosfery, Geografii i Meteorologii LAN

W ostatnich dniach zakończył się pierwszy etap programu Leocja.STAT, w ramach którego zbierane są dane o występowaniu i liczebności zjawisk naturalnych na obszarze Leocji. W ramach programu gromadzone są wszystkie możliwe dane o zachowaniu środowiska naturalnego, w tym zbierane są odczyty ze stacji monitorowania wstrząsów i szumów sejsmicznych, z ośrodków monitorowania pogody (temperatura, wiatry, opady), dodatkowo analizowane są również zdjęcia satelitarne, a w ramach objazdów naukowych dokonuje się okresowego spisu poziomu wód.

Na podstawie powyższych danych stworzony został w Leockiej Akademii Nauk nowy typ mapy Leocji - mapa fiologiczna (łac. fio - wydarzać się), która pokazuje w jakich rejonach Leocji występuje najmniej i najwięcej nieprzewidzianych zjawisk naturalnych, w tym nagłych zmian temperatur, okresowego zalewania terenów czy występowania wstrząsów sejsmicznych. Mapa została przygotowana na podstawie odczytów z ostatnich 8 lat, jak również informacji zawartych w sprawozdaniach naukowych Grupy DMO, która w latach 70-80 organizowała prace badawcze w Leocji. Ten rodzaj mapy nie musi pokrywać się z granicami lądowymi, ponieważ obejmuje również obszary przybrzeżne. Mapa jest przydatna przy planowaniu inwestycji oraz zabezpieczeń terenu przed naturalnym niszczeniem, np. erozją gruntów.




Obrazek
Pełny rozmiar mapy


Kolor biały wskazuje na notowane podwyższone szumy sejsmiczne.
Kolor zielony określa podwyższoną liczbę zjawisk związanych z wiatrami,
a obszary czerwone zjawisk powiązanych z wodą.
Obszar czarny wykazuje najmniejszą skalę zjawisk niepożądanych.




Legendę należy uzupełnić o kilka słów wyjaśnienia. W warunkach leockich trudno mówić o ruchach sejsmicznych płyt tektonicznych i groźbie trzęsień ziemi, ponieważ Leocja znajduje się zbyt daleko od styku płyt tektonicznych. Niemniej jednak należy monitorować poziom szumów sejsmicznych i każde niepokojące zjawiska dokładnie badać. Podobnie wskazane na mapie obszary czarne nie są terenami bezpiecznymi, na których nigdy nie wystąpią zjawiska niepożądane, takie jak powodzie lub wichury. Mapa jest jedynie obrazem statystyk zjawisk i może służyć jako dodatkowe źródło informacji poza najwłaściwszym, którym jest naukowe badanie w terenie.



W imieniu Akademii -
prof. Apolinary Montserrat, LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
[/artykul]
prof. Apolinary Montserrat OL LAN
Przewodniczący Leockiej Akademii Nauk
Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego
Redaktor naczelny Głosu Leocji
W Leocji rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilkę poczekać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakład Biosfery, Geografii i Meteorologii”