Warunki klimatyczne w okresie jesieni i zimy mocno niesprzyjające ze względu na opady i dużą wilgotność. W porównaniu do Leocji środkowej i południowej w okresie lata temperatura jest tutaj niższa, a zimą nieznacznie wyższa.
W badanym subregionie trzy obiekty geograficzne wymagają nazwania:
Numerem 1 oznaczono rozległą dolinę pochodzenia rzecznego, numerami 2 i 3 wzniesienia.
Na badanym terenie występuje w niewielkich skupiskach
Grabina rubinowa, wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Prawdopodobnie kilkanaście rosnących tutaj drzew jest pozostałością po drzewostanie stanowiącym monokulturę, która wyczerpała zasoby potasowe, istotne dla tego gatunku.
Licznie gniazdują tutaj sikorowate, w tym najliczniej należąca do tej rodziny
Rutka niebieska. Cechą charakterystyczną gatunku, który występuje w Leocji, jest jego upierzenie, osobniki mają charakterystyczną niebieską czapkę. Występuje w całej Leocji, notowana również w miastach, ale gniazda lęgowe buduje wyłącznie na terenach zalesionych.
Występowanie sikorowatych jest prawdopodobnie związane z występowaniem
Gobli pospolitej, popularnej w Leocji przyprawy.
Jest to roślina wieloletnia, obficie kwitnie w lipcu oraz sierpniu i wtedy zbierana. Kwiaty po wysuszeniu zazwyczaj używane są w całości, ale w handlu dostępna jest również w formie mielonej i płynnego syropu goblowego. Nie wymaga ochrony gatunkowej, ale wielkość populacji nieuprawianej przemysłowo powinna być co kilka lat kontrolowana.